Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusko nemá dost střel na útoky na ukrajinskou infrastrukturu, míní analytici

ilustrační snímek foto: Reuters

Rusko kvůli malým zásobám střel zřejmě nebude schopné vystupňovat vzdušné útoky na ukrajinskou infrastrukturu. V pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti to v pondělí uvedl americký Institut pro studium války (ISW). Novou vlnu úderů ale podle něj Moskva zřejmě chystá už na příští dny.
  9:03

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj koncem minulého týdne varoval, že ruské síly připravují další útoky. Mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková v souvislosti s tím uvedla, že v pondělí zahájila službu v Černém moři další ruská loď schopná odpalovat rakety.

Podle Humenjukové to svědčí o přípravách na novou vlnu masivních raketových úderů v průběhu nadcházejícího týdne. K podobnému závěru dospěli podle ISW také někteří ruští vojenští blogeři.

„Vzhledem k pokračující degradaci ruského raketového arzenálu během předchozích úderů je pravděpodobné, že Rusko usiluje o udržení současného tempa úderů na ukrajinskou kritickou infrastrukturu, nikoli o jeho vystupňování,“ uvedli američtí analytici.

Rusku a jeho pozemním vojskům se podle nich zřejmě nepodaří v nejbližší době dosáhnout úspěchů ani v okolí Bachmutu v Doněcké oblasti. Moskva tvrdí, že řada obcí u Bachmutu je v ruských rukou, jejich dobytí ruskou armádou ale otevřené zdroje nepotvrzují, podotkl institut.

„Ruské zdroje zejména od října v rámci informační kampaně propagují falešné informace ohledně zisků v okolí Bachmutu,“ stojí v jeho analýze.

Soudě podle fotografií a geolokačních údajů se ruské síly nacházejí ve vzdálenosti pět až 30 kilometrů různými směry od města a zřejmě nedávno ovládly vesnici Ozarjanivka, ležící asi 15 kilometrů jižně, na nevyhnutelné obklíčení Bachmutu ale podle ISW zatím nic neukazuje.

O tom, že ruská armáda je blízko operativnímu obklíčení města hovořil v pondělí podle agentury RIA Novosti představitel proruských separatistů Doněcké oblasti Denis Pušilin.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února. Moskva, která čelí neúspěchům na bojišti a stáhla se z řady dříve obsazených území, v posledních týdnech začala plošně útočit na ukrajinskou kritickou infrastrukturu. Zatím poslední velký vzdušný útok ze středy minulého týdne způsobil rozsáhlé škody na ukrajinské energetické soustavě.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat