Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Těžká noc pro Kyjev a Oděsu. Ruský útok zasáhl i vojenský objekt

Svět

  6:45aktualizováno  11:11
Ukrajina v noci na pondělí čelila další vlně ruských útoků, které směřovaly proti Kyjevu a Oděse, kde poničily infrastrukturu přístavu. V obou městech byly slyšet výbuchy, protivzdušná obrana zničila 29 z 35 dronů a 37 ze 40 ruských raket. Exploze v hlavním městě se ozvaly i během dopoledne, což rozeznělo sirény. Ve Chmelnycké oblasti Rusové zasáhli vojenský objekt.

„Pět letadel bylo vyřazeno z provozu. Začaly práce na obnově přistávací dráhy,“ napsalo vedení Chmelnycké oblasti na platformě Telegram. „V současné době pokračuje likvidace požárů ve skladech pohonných hmot a maziv a ve skladech vojenského materiálu,“ dodala oblastní správa.

Podrobnosti nesdělila, nicméně před válkou se v regionu nacházelo velké vojenské letiště, podotkla agentura Reuters, která také upozornila, že ukrajinští představitelé často nepřiznávají zásahy vojenských cílů.

Rusko v noci na pondělí podniklo další vlnu vzdušných úderů na Ukrajinu, která se už rok a čtvrt brání jeho vojenské agresi. Invazní síly se zaměřily na vojenské objekty a zařízení kriticky důležité infrastruktury, napsala agentura Unian s odvoláním na velení ukrajinských vzdušných sil. Na celém území země část noci platil letecký poplach.

Podle velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného Rusové útočili 40 střelami s plochou dráhou letu typu Ch-101 a Ch-555, které odpálili z letadel v Kaspickém moři. Ze severu a jihu pak podle něj na Ukrajinu vyslali 35 dronů íránské výroby Šáhed, které útočí stylem kamikadze. Čtyři desítky raket a tři desítky dronů zlikvidovala ukrajinská protivzdušná obrana, uvedl Zalužnyj.

Na Kyjev podle místní správy Rusko zaútočilo více než 40 drony a raketami, které se ale podařilo sestřelit. „Pro metropoli to byla další těžká noc,“ napsal na Telegramu starosta Vitalij Kličko k už patnáctému ruskému vzdušnému úderu na Kyjev v tomto měsíci. Nikdo podle něj neutrpěl zranění. Trosky jednoho ze sestřelených objektů nicméně poškodily střechu obytného domů. Šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko protiletecké obraně poděkoval za „precizní práci“.

Dopoledne se však Kyjevem rozezněly sirény varující před rizikem vzdušných útoků znovu a z města byly hlášeny exploze. „Záchranná služba vyjela na výzvu poblíž centra hlavního města. Útok na Kyjev pokračuje. Neopouštějte kryty,“ napsal Kličko na Telegramu. Varování před ruskými vzdušnými útoky před jedenáctou hodinou dopolední SELČ platilo v řadě ukrajinských regionů, zejména na severu a západě země.

Následky nočních ruských útoků pocítili obyvatelé i jiných regionů. Například šéf správy Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj uvedl, že jedna z ruských raket doletěla až do tohoto regionu na západě země. Protiletecká obrana ji sestřelila. Trosky v Zoločivském okrese východně od Lvova dopadly na dřevěnou hospodářskou budovu, která podle něj shořela, stejně jako jeden traktor. Nikdo nebyl zraněn.

Mluvčí ukrajinského jižního velitelství Natalija Humenjuková v pondělí podle portálu Ukrajinska pravda informovala, že Rusko drony íránské výroby vyslalo i nad jižní regiony země - Chersonskou, Mykolajivskou a Oděskou oblast. Některé z nich protiletecká obrana zneškodnila. V Oděse v přístavu ale kvůli troskám sestřeleného dronu vznikl požár, na místo vyjeli hasiči a jeho následky úřady zjišťují.

Autoři: ,

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.