Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Na Ukrajině zněly protiletecké sirény, ruské údery potvrzené nejsou

Lidé se ukrývají v suterénu budovy, zatímco sirény oznamují nové útoky na Kyjev. (25. února 2022) foto: AP

Takřka celou Ukrajinou se v úterý po poledni místního času rozezněly sirény varující před vzdušnými útoky. Výjimkou byl ukrajinský poloostrov Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v roce 2014. O něco později úřady vzdušný poplach ve většině regionů odvolaly. Nové ruské vzdušné zatím hlášeny nejsou.
  15:00aktualizováno  16:25

Ukrajinští činitelé dříve varovali, že Rusko zřejmě chystá novou vlnu raketových útoků především proti energetické infrastruktuře země. Učinil tak i prezident Volodymyr Zelenskyj. „Chápeme to tak, že teroristé připravují nové útoky, to přesně víme. A dokud budou mít rakety, neuklidní se,“ řekl v neděli.

Ukrajinci prchli z ulic do protileteckých krytů, i když bezprostředně po vzdušném poplachu nebyly - mimo frontovou linii - hlášeny žádné velké útoky, uvedla agentura Reuters. Reportér listu Financial Times uvedl, že v Kyjevě varování před náletem znělo asi deset minut a poté skončilo.

Rusko od října zintenzivnilo vzdušné údery na Ukrajinu a zaměřuje se při nich na energetiku. Následkem jsou mimo jiné rozsáhlé výpadky v dodávkách elektrické energie, tepla a vody. Ukrajinské úřady po nich také hlásí oběti z řad civilistů.

Naposledy takto ruské síly zaútočily minulý týden ve středu asi 70 střelami s plochou dráhou letu najednou a způsobily rozsáhlé škody na ukrajinské energetické infrastruktuře, zemřelo při nich více než deset lidí. Miliony Ukrajinců se ocitly v chladu a tmě, a to v době, kdy například v Kyjevě sněží a teploty se pohybují kolem nuly.

Téměř týden po těchto úderech se Ukrajina stále snaží obnovit plné dodávky elektrické energie. Krátce před polednem zajišťovali ukrajinští výrobci elektřiny 70 procent spotřeby této energie na Ukrajině, uvedla společnost Ukrenerho. „Celkový deficit v energetickém systému je důsledkem sedmi vln ruských raketových útoků na energetickou infrastrukturu země,“ sdělila firma.

V rumunské metropoli Bukurešti se sešli ministři zahraničí členských zemí NATO. Očekává se, že přislíbí další podporu Ukrajině včetně komponentů potřebných pro opravu elektrické soustavy. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg před zasedáním prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajině selhává a chce využít zimu jako zbraň. Severoatlantická aliance by proto měla dál podporovat Kyjev a pomáhat zejména s opravami a zprovozněním energetické infrastruktury a zajištěním protivzdušné obrany.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat