Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové u Záporoží zasáhli humanitární konvoj, zahynulo třicet lidí

Svět

  9:36aktualizováno  20:29
Životy nejméně třiceti lidí a bezmála devadesát zraněných si vyžádal páteční raketový útok na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží, informovala policie. Předchozí bilance byla podle oblastního gubernátora Oleksandra Starucha 25 mrtvých a 50 zraněných. Ukrajinské úřady viní z útoku Rusy.

Při raketovém útoku zemřelo podle ukrajinské policie 30 lidí, dalších 88 je zraněných. „Mezi mrtvými jsou dvě děti: jedenáctiletá dívka a čtrnáctiletý chlapec. Zraněna byla také tříletá holčička,“ uvedl podle agentury Unian šéf ukrajinské policie Ihor Klymenko. Ruské invazní síly zasáhly konvoj raketami ze systémů S-300, dodal.

„Zatím víme o 23 mrtvých a 28 zraněných. Všichni civilisté,“ napsal krátce po oznámení útoku na telegramu Podle gubernátora Záporožské oblasti Oleksandra Starucha na místě zasahovali záchranáři, lékaři a další krizové složky.

Rusové u Záporoží zasáhli humanitární konvoj, zahynulo přes dvacet lidí. (30. září 2022)

Ukrajinská prokuratura dopoledne oznámila, že si ruský útok vyžádal 25 mrtvých a 50 zraněných. Útok ruské síly spustily okolo 7:30 místního času (6:30 SELČ), dodala prokuratura.

Nejméně o 36 zraněných hovořil poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko, který útok rovněž přisoudil Rusku. Na sociálních sítích zveřejnil snímky z místa útoku, včetně leteckého záběru kráteru vedle dvou řad stojících aut.

Střela dopadla vedle konvoje nedaleko kontrolního stanoviště ve Vasylivce, zhruba 50 kilometrů jižně od Záporoží, napsal ruskojazyčný server BBC. Jde o jediné v současnosti fungující stanoviště, kudy mohou civilní vozidla vstoupit na Ruskem okupované území.

Lidé přes toto kontrolní stanoviště pravidelně jezdí do měst a vesnic kontrolovaných ruskými vojáky, aby „podpořili své příbuzné, dovezli civilistům nezbytné léky a vrátili se zpátky,“ uvedl starosta Melitopolu Ivan Fedorov. Toto okupované město leží o dalších 60 kilometrů dál na jih.

Svědek agentury Reuters viděl asi dvanáct těl, čtyři z nich v autech. Střela podle něj při dopadu zasypala střepinami stojící vozidla, vysklila okna a nechala po sobě kráter.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po útoku označil Rusko za krvežíznivý a „teroristický stát“.

O útoku na Telegramu referoval i člen okupační správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov, podle kterého je nejméně 23 mrtvých a 34 zraněných civilistů. Ti podle něj naopak prchali z ukrajinského území do okupované oblasti, kterou ruská strana označuje za osvobozenou. Rusko, které na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února, opakovaně i přes nashromážděné důkazy a svědectví popírá, že útočí na civilisty.

Ać tvrzení válčících stran nelze bezprostředně z nezávislých zdrojů ověřit, je běžné, že ruské verze bývají vykonstruované.

Lyman je z poloviny obklíčen, přiznal šéf DNR

Vůdce separatistů z mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin připustil, že ukrajinské síly z poloviny obklíčily okupované město Lyman v Donbasu. „V tuto chvíli je Lyman z poloviny v obklíčení. Silnici do města Svatove (v sousední Luhanské oblasti) kontrolujeme, ale je pravidelně ostřelována,“ uvedl Pušilin podle agentury TASS.

„Naši muži bojují, přisouváme posily, měli by vydržet, ale nepřítel vrhl do boje také velké síly,“ dodal s tím, že Ukrajinci posílají do města průzkumné a diverzní skupiny“.

Při nočním ostřelování okupovaného Chersonu ukrajinskými silami přišel o život první zástupce šéfa okupační správy Chersonské oblasti Alexej Kateriničev. Oznámila to ruská státní agentura TASS.

Rodák z ruského Rybinska měl v oblastní správě na starosti bezpečnost. Ve funkci podle ruských médií působil přibližně měsíc. V minulosti absolvoval školu ruské tajné služby FSB, působil u ruských pohraničníků a v jednotkách FSB, od loňského roku byl zástupcem náčelníka střediska ruských záchranářů pro zvláště riskantní operace. Byl třikrát vyznamenán řádem za hrdinství.

Ruská média tvrdí, že se stal obětí ostřelování města z raketometů HIMARS, dodaných Ukrajině Spojenými státy.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat