Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ve válce s Ruskem zahynulo 262 ukrajinských sportovců, oznámil ministr

ilustrační snímek foto: AP

Kvůli Ruskem vyvolané válce zahynulo podle Kyjeva už 262 ukrajinských sportovců a bylo zničeno 363 ukrajinských sportovišť. Při setkání se šéfem Mezinárodní gymnastické federace (FIG) Morinarim Watanabem to podle serveru The Kyiv Independent řekl ukrajinský ministr mládeže a sportu Vadym Hutcajt. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu oznámil další sankce proti Rusku.
  8:44

Ukrajinská vláda v týdnu zakázala svým sportovcům účastnit se kvalifikačních soutěží pro olympijské hry v Paříži 2024, pokud na nich budou startovat Rusové a Bělorusové.

I za pomoci řady spojenců se Mezinárodní olympijský výbor (MOV) snaží přimět k tomu, aby start sportovců z těchto dvou zemí nepovolil ani pod neutrální vlajkou.

Více než 13 měsíců trvající ruská agrese na Ukrajině podle odhadu Kyjevské ekonomické školy z konce března způsobila celkové škody ve výši 143,8 miliardy dolarů (3,13 bilionu korun). Zničeno či poškozeno bylo přes 150 tisíc obytných domů.

Další sankce

V sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj také ohlásil další sankce proti více než 650 lidem a firmám, které „pracují pro ruskou agresi“. Část z nich je napojena na ruský vojenský průmysl, oznámil ve svém pravidelném večerním videoprojevu.

Sankce jsou podle Zelenského zaměřené vůči představitelům Ruska, jeho vojenskému průmyslu i kolaborantům. „Nikdo z těch, kdo pomáhají teroristům, pracují pro ně, dodávají nebo vyrábějí zbraně pro teror - nikdo z nich neunikne odpovědnosti,“ poznamenal také.

Kyjev naposledy sankce uvalil v březnu na celkem 400 osob a firem včetně těch, které jsou odpovědné za dodávky íránských bezpilotních letounů Šáhid Rusku.

30. března 2023

Autoři: ,