Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Všechno, co máme, půjde na Ukrajinu, řekl Biden. Poskytl protiraketový systém

Ukrajinští vojáci se na americké základně Fort Sill v Oklahomě učí se systémy protivzdušné obrany Patriot. (21. března 2023) foto: ČTK

USA odloží vojenské dodávky jiným zemím ve prospěch Ukrajiny, oznámil ve čtvrtek mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby. Jedná se o rakety do systémů protivzdušné obrany Patriot a do systémů NASAMS. Podobně se zachovalo Rumunsko, které daruje jeden ze svých dvou funkčních raketových systémů Patriot pod podmínkou, že jej spojenci nahradí podobným systémem protivzdušné obrany.
  20:20

O posílení ukrajinské protivzdušné obrany požádal své spojence v posledních týdnech několikrát prezident napadené země Volodymyr Zelenskyj. Minulý týden ruský raketový útok na Kryvyj Rih zabil devět lidí a dalších 29 zranil.

Americký ministr obrany Lloyd Austin o den později vyzval partnerské země Ukrajiny, aby jí poskytly další systémy protivzdušné obrany. Ta je podle Austina nyní hlavní prioritou, na kterou se USA zaměřují. To potvrdila i slova prezidenta Bidena, který uvedl, že další země, které očekávají dodávky, budou muset počkat. „Vše, co máme, půjde na Ukrajinu, dokud nebudou uspokojeny její potřeby,“ řekl americký prezident.

Ukrajina čelí ruské invazi už více než dva a čtvrt roku. Invazní vojska svými vzdušnými útoky už od prvního roku války necílí jen na vojenské cíle, ale i na civilní a energetickou infrastrukturu.

Dodání nejen raket, ale i obranných systémů oznámily tento měsíc Itálie se systémem středního a dlouhého dosahu SAMP/T, Německo dodalo komplety Iris-T a potvrdilo dodání třetího Patriotu.

Daruje i Rumunsko

Také Rumunsko daruje Ukrajině jeden ze svých raketových systémů Patriot. Avšak pod podmínkou, že jej spojenci nahradí podobným systémem protivzdušné obrany, uvedla ve čtvrtek bukurešťská Nejvyšší rada národní obrany (CSAT), které předsedá prezident Klaus Iohannis.

„Tento klíčový příspěvek posílí náš vzdušný štít a pomůže nám lépe chránit náš lid a klíčovou infrastrukturu před ruským vzdušným terorem,“ napsal s poděkováním ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příspěvku na síti X.

Rozhodnutí darovat systém Patriot Rumunsko učinilo „s ohledem na výrazné zhoršení bezpečnostní situace Ukrajiny v důsledku neustálých a masivních útoků Ruska na civilní obyvatelstvo a civilní infrastrukturu, jakož i na regionální dopady, včetně důsledků pro bezpečnost Rumunska,“ uvedla CSAT v prohlášení.

Rumunsko sdílí hranici s Ukrajinou. V reakci na ruskou invazi zvýšilo výdaje na obranu na 2,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP), přičemž asi třetinu z těchto prostředků tvořily nové zbrojní akvizice. Ve středu rumunský ministr obrany Angel Tilvar po jednání se svým jihokorejským protějškem Sin Won-sikem v Bukurešti oznámil, že Rumunsko nakoupí desítky samohybných houfnic K9 z Jižní Koreje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!