Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na Ukrajině překazili stovce mužů útěk přes hranici, převaděče pozatýkali

Jezero Kuhurluj u ukrajinsko-rumunské hranice v Oděské oblasti (16. května 2024) foto: Profimedia.cz

Ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování (DBR) uvedl, že představitelé bezpečnostních složek minulý týden v Oděské oblasti na jihu země překazili pokus stovky ukrajinských mužů utéct za hranice. Několik organizátorů bylo zatčeno. Na Ukrajině platí válečný stav a muži v branném věku mají zákaz opustit zemi.
  13:45

Podle DBR byla v pátek na cestě k hranicím zastavena skupina 47 mužů ve čtyřech mikrobusech, přičemž dalších 53 mužů bylo zadrženo na cestě do „sběrného místa“. Hranici měli překonat pěšky.

Oděská oblast sousedí s Moldavskem. Hranici se sousedním Rumunskem tvoří řeka Dunaj. Všichni muži starší 25 let, kteří mohou být odvedeni do armády, byli předáni místní vojenské správě, uvedli vyšetřovatelé.

Převaděči podle nich od každého zájemce o nelegální přechod hranice vybrali 4 600 až 17 000 eur (114 000 až 420 000 korun). Osoby, které útěku napomáhaly – včetně jednoho policisty – byly zatčeny, uvedl DBR s tím, že jim hrozí až devět let vězení.

Ruská invaze vedla k tomu, že Ukrajina vyhlásila válečný stav, všeobecnou mobilizaci a uzavřela hranice mužům ve věku od 18 do 60 let. Následně podle pohraničníků přibylo případů nezákonného překročení hranice. Obvykle lidé používají služeb převaděčů, kteří klienty přepravují do sousedních zemí přes takzvanou zelenou hranici.

V polovině května na Ukrajině začala platit přísnější pravidla odvodu do armády, kterými se Kyjev snaží doplnit stavy po měsících vyčerpávajících bojů.

Autoři: ,