Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ukrajina postupuje u Bachmutu. Luhansk mohly trefit „stínové“ střely

Ukrajinští vojáci mávají na projíždějícím tanku na frontové linii u Bachmutu. (23. dubna 2023) foto: ČTK

Ukrajinská vojska postupují v oblasti východoukrajinského Bachmutu, a to navzdory mimořádně těžkým podmínkám, uvedl na mediální platformě ukrajinské vlády Military Media Center velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Ruská okupační správa informovala o dalších explozích v Luhansku, který leží asi 90 kilometrů od frontové linie. Podle ní Ukrajinci použili nově dodané střely Storm Shadow (Bouřkový stín).
  10:52aktualizováno  15:46

„Postup našich vojsk v oblasti Bachmutu je prvním úspěchem ofenzivy během operace s cílem zajistit ochranu Bachmutu,“ uvedl Syrskyj.

„Posledních několik dní ukázalo, že jsme schopni postupovat vpřed a likvidovat nepřítele v mimořádně složitých podmínkách,“ zdůraznil. „Je to pouze částečný úspěch a tímto způsobem je ho potřeba vnímat,“ dodal nicméně Syrskyj.

Zprávy o dílčích úspěších ukrajinských sil v oblasti Bachmutu přicházejí už řadu dní. Minulý týden náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová sdělila, že ukrajinské síly postoupily na bachmutském úseku fronty o dva kilometry.

Ukrajinský postup severozápadně od Bachmutu v oblasti mezi Bohdanivkou a Berchivkou potvrdil o víkendu americký Institut pro studium války (ISW).

Ruští internetoví komentátoři upozorňovali minulý týden na prolomení ruských obranných pozic na několika místech Doněcké oblasti a psali v této souvislosti o začátku dlouho očekávané ukrajinské protiofenzivy. Ruské ministerstvo obrany zprávy o prolomení ruské obrany popřelo.

Další výbuchy v Luhansku

Z Luhansku, dalšího města na ukrajinském Donbasu, které na rozdíl od Bachmutu leží daleko od frontové linie, v pondělí přišla zpráva o dvou explozích.

Představitel místní proruské správy Rodion Mirošnik na komunikační platformě Telegram napsal, že město pravděpodobně čelilo raketovému útoku, přičemž podle něj šlo o ukrajinský útok střelami Storm Shadow s dlouhým doletem, jejichž dodávku na Ukrajinu minulý týden potvrdil Londýn.

Úder podle Mirošnika zasáhl oblast u autobusového nádraží. O případných zraněných ale úředník zatím neinformoval. Dodal, že cílem útoku mohl být areál bývalé vojenské letecké školy, a zveřejnil fotografie dýmu stoupajícího nad městem. Dvě exploze otřásly Luhanskem i v pátek.

„Prostředky protivzdušné obrany bylo během uplynulých 24 hodin zlikvidováno sedm protiradarových střel HARM, jedna řízená střela dalekého dosahu Storm Shadow a také deset kusů munice vypálených ze salvových raketometů HIMARS,“ citovala agentura Interfax mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenkova. Místo, kde byla údajně střela Storm Shadow zlikvidována, neupřesnil.

Atentát na ministra v salonu krásy

V Luhansku byl v pondělí rovněž spáchán atentát na úřadujícího ministra vnitra neuznávané Luhanské lidové republiky, kterou Rusko loni na podzim anektovalo. Ministr Igor Kornet byl vážně zraněn, nyní je na jednotce intenzivní péče, uvedla ruská státní agentura TASS s odvoláním na nejmenovaný zdroj z bezpečnostních složek. „Byl těžce raněn. Pokusili se jej zabít. Je na jednotce intenzivní péče,“ řekl zdroj.

Kornet, považovaný za jednoho v nejvlivnějších lidí mezi východoukrajinskými separatisty, kteří od roku 2014 s ruskou pomocí vedli ozbrojený konflikt s prozápadní vládou v Kyjevě, podle ruských médií utrpěl zranění při výbuchu v luhanském salonu krásy. TASS původně hlásil, že při výbuchu bylo zraněno pět lidí, z toho tři těžce.

Kornet před rokem 2014 pracoval jako řadový vyšetřovatel u ukrajinské kriminální policie, než se přidal k separatistům. Už v srpnu 2014 se stal ministrem vnitra neuznávané republiky. V roce 2017 se tehdejší šéf luhanských separatistů Igor Plotnickij pokusil příliš vlivného ministra zbavit. Obvinil Korneta, že se zmocnil cizího domu, a sesadil jej. Kornet odmítl odejít z vlády, přivedl do centra Luhanska ozbrojence a zatýkal spolupracovníky Plotnického. Ruské úřady, stavějící se obvykle proti revolucím všeho druhu, v tomto konfliktu nečekaně podpořily právě Korneta. Převrat v lidové republice vyústil v útěk Plotnického do Ruska, kde žije ve Voroněžské oblasti. Po ruské invazi na Ukrajinu, loni v dubnu, se objevily zprávy, že Korneta zatkla ruská tajná služba FSB, ale loni v létě se objevil na frontě jako velitel jednotek v tehdy okupované části Charkovské oblasti, napsala ruská redakce BBC.

List Ukrajinska pravda na svém webu připomněl, že minulý měsíc novináři z projektu Rádia Svoboda Donbas Realie získali od ukrajinské tajné služby nahrávku rozhovoru, ve kterém si šéf Luhanské lidové republiky Leonid Pasečnik stěžuje na konflikt s Kornetem, stojícím v čele skupiny kolaborantů z řad někdejších ukrajinských policistů, která terorizuje východoukrajinské farmáře a podnikatele. Pasečnik tehdy uvedl, že si stěžoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a ten slíbil se problémem zabývat.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!