Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Cena svobody. Drsná fotka ukázala brutalitu bojů u Bachmutu

Zraněný ukrajinský voják v bachmutské nemocnici (5. prosince 2022) foto: Metin Aktas / Anadolu Agency/Profimedia.cz

Zatímco českými městy chodil Mikuláš, turecký fotograf Metin Aktas pořídil v Bachmutu snímek, který světu připomněl každodenní realitu na donbaské frontě. Ruské jednotky a vagnerovci se zdevastované město v Doněcké oblasti pokoušejí obklíčit a dobýt za každou cenu, dosud se jim to ale nepovedlo.
  12:05

Fotograf turecké agentury Anadolu Agency pokrývá válku na Ukrajině od konce března. Byl u odkrývání masových hrobů v Buči, zachytil vzdor obyvatel Kyjeva i bleskové ukrajinské protiofenzivy v Charkovské oblasti.

V posledních týdnech zaujal několika silnými snímky z Bachmutu. Vyfotografoval ukrajinské houfnice plazící se po rozbahněných polích, padesátníky v ušpiněných uniformách ládující raketomety Grad, vesnické domky srovnané se zemí, vyčerpané tváře zraněných vojáků přivážených do místní nemocnice...

Největší ohlas vzbudila fotografie z 5. prosince, na které je zachycen ukrajinský voják s obvázanýma očima. Zpod obvazu mu teče krev, jež zasychá na vousech a balistické vestě s nášivkou „Šéf“. Nejspíš čeká, až na něj přijde řada a dostane se mu ošetření.

Snímek vyvolal na sociálních sítích velkou odezvu, sdílelo ho i ukrajinské ministerstvo obrany. „Cena svobody. Zraněný válečník v Bachmutu,“ okomentoval fotku poradce ukrajinského ministerstva vnitra Anton Heraščenko.

Ruské jednotky se Bachmut pokoušejí dobýt přes čtyři měsíce. Okolí města, které mělo před válkou 70 000 obyvatel, se v posledních týdnech stalo dějištěm nejprudších bojů a v důsledku intenzivní dělostřelecké palby připomíná bojiště první světové války.

Hlavní část ruských sil tvoří Vagnerova skupina, žoldáci a zverbovaní kriminálníci ve službách ruského oligarchy Jevgenije Prigožina. Podle amerického Institutu pro studium války se jim v posledních dnech v okolí Bachmutu daří dosahovat pravidelných územních zisků, ještě ho ale neobklíčili.

Autor:

Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?
Vánoční kolotoč 2022 se dotočil: Jaké dárečky vám udělaly radost?

Už po čtrnácté jsme na konci roku roztočili oblíbený Vánoční kolotoč. Opět to bylo velkolepé. Pojďme se za Vánočním kolotočem 2022 ohlédnout a...

Mohlo by vás zajímat