Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Iluze normálnosti. Okupanti na Ukrajině pořádají „volby“ i s kandidáty ze Sibiře

Lidé volí v místních volbách v Doněcku, hlavním městě Ruskem kontrolované Doněcké oblasti na východní Ukrajině. (8 září 2023) foto: Reuters

Kyjev odsoudil regionální volby, které Rusko v těchto dnech pořádá v ukrajinských oblastech, jež okupuje. Ukrajinské ministerstvo zahraničí hlasování označilo za podvodné a uvedlo, že je neplatné. Moskva se volbami snaží posílit své postavení ve čtyřech ukrajinských regionech, které loni v rozporu s mezinárodním právem anektovala a nad nimiž plnou kontrolu nemá.
  15:46

Ukrajinské ministerstvo zahraničí uvedlo, že volby pořádané na území Ukrajiny představují „hrubé porušení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny“ i mezinárodního práva. Jde o Záporožskou, Chersonskou, Doněckou a Luhanskou oblast.

„Podvodné volby pořádané Ruskem na dočasně okupovaných územích jsou neplatné. Nebudou mít žádné právní důsledky a nepovedou ke změně statusu ukrajinských území, kterých se zmocnila ruská armáda,“ uvedlo ministerstvo zahraničí v Kyjevě.

Šéf americké diplomacie Antony Blinken volby už ve čtvrtek při návštěvě Kyjeva označil za podvodné a nelegitimní. Ruská ambasáda ve Washingtonu v pátek v reakci na to uvedla, že Spojené státy se vměšují do ruských vnitřních záležitostí, píše Reuters.

Podle Rady Evropy volby představují flagrantní porušení mezinárodního práva, „které Rusko nadále ignoruje“.

Pro Rusko je klíčové, aby se hlasování ve čtyřech ukrajinských oblastech uskutečnilo, aby uchovalo iluzi, že je tam vše normální, řekl agentuře AP analytik Abbas Galljamov, který psával projevy pro ruského prezidenta Vladimira Putina v době, kdy byl premiérem.

„Ruské úřady se usilovně snaží předstírat, že všechno jde podle plánu. A když jde všechno podle plánu, pak i politický proces má jít podle plánu,“ uvedl.

Rozhodovat se bude o regionálních zákonodárných sborech, které pak vyberou gubernátory oblastí. V Doněcké a Luhanské oblasti se navíc tisíce kandidátů ucházejí o křesla v obecních zastupitelstvech.

Volební úředníky doprovázejí ozbrojení vojáci

Agentura AP píše, že v Rusy ovládaných ukrajinských oblastech hlasování začalo už minulý týden, kdy volební úředníci vyrazili na obchůzky domácností nebo na veřejných místech zřizovali improvizovaná volební místa, aby k nim přilákali kolemjdoucí.

Pro některé obyvatele Doněcké a Luhanské oblasti, jejichž značnou část už v roce 2014 ovládli proruští separatisté, není na volbách nic zvláštního.

„Po posledních devět let jsme se toužili více sblížit s Ruskem a ruské politiky dobře známe,“ řekl AP sedmačtyřicetiletý Sergej z Luhanska, který z bezpečnostních důvodů nechtěl zveřejnit své příjmení. V Doněcku měli někteří lidé podobné názory jako on.

Situace byla jiná v Chersonské a Záporožské oblasti, kde podle místních lidí a ukrajinských aktivistů volební úředníky doprovázeli ozbrojení vojáci. Většina voličů toho o kandidátech mnoho neví, skoro polovina z nich prý přijela z Ruska, někteří z nich dokonce ze Sibiře.

Ukrajinští ochránci lidských práv vypověděli o případech, kdy lidé, kteří se odmítnou hlasování zúčastnit, jsou na několik hodin zadrženi. Ruské okupační úřady je přinutí napsat vysvětlující prohlášení, které pak slouží jako podklad pro zahájení trestního stíhání.

Autoři: ,