Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Silnice v Lymanu jsou poseté těly ruských vojáků, pod nimi mohou být miny

Ukrajinští vojáci v Lymanu nacházejí těla zabitých spolubojovníků i ruských okupantů. (3. října 2022) foto: ČTK

Na silnicích Lymanu na východě Ukrajiny, který o víkendu osvobodila ukrajinská armáda, leží těla padlých ruských vojáků, uvedla v úterý agentura AP. Podle sobotních vyjádření ukrajinských představitelů se ve městě v téměř úplném obklíčení ocitly tisíce Rusů. Pod mrtvolami mohou být miny, proto se musejí nejdřív zkontrolovat.
  15:02

Ukrajinští vojáci po tvrdých bojích o Lyman odklidili těla svých kamarádů, padlé ruské vojáky však nechali na ulicích. Jejich těla nyní zajišťují představitelé humanitární mise Gruz 200, jejíž název odkazuje na kódové označení ruské armády pro přepravu těl padlých, uvedla v reportáži stanice Nastojaščeje vremja.

Pracovníci zkoumají, zda pod těly nejsou miny, a až poté je připravují k převozu. U silnic je totiž podle reportáže ještě množství protitankových i protipěchotních min.

Ukrajinští vojáci v Lymanu nacházejí těla zabitých spolubojovníků i ruských okupantů. (3. října 2022)

Obyvatelé Lymanu už opustili sklepy, kde se schovávali během bitvy o nadvládu nad městem, a vaří si na ohních, popsala AP. Od května není ve městě tekoucí voda, elektřina ani plyn.

„Stála jsem v chodbě, asi pět metrů odtamtud, když to vybuchlo. Teď špatně slyším,“ řekla agentuře pětaosmdesátiletá Valentyna.

„Létalo nám to skoro až na zahradu, rozbilo nám to okna. S tátou, když jsme večer chodili do sklepa, tak jsme tam neměli bez světla ani ničeho dalšího co na práci. Hráli jsme při svíčce karty. A ta někdy i zhasla od (tlakové) vlny,“ popsal stanici Nastojaščeje vremja chlapec z obce Šandryholove, které leží u Lymanu.

Stažení vojsk z Lymanu v Doněcké oblasti přiznala Moskva pouhý den poté, co Putin slavnostně podepsal v Kremlu smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů s jejich proruskými představiteli.

Podle amerických analytiků z Institutu pro studium války (ISW) se po získání Lymanu ukrajinská protiofenziva nezastavila a ukrajinská armáda nyní postupuje dál do Luhanské oblasti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat