Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Asi bude hlasovat telepaticky.“ Ruští okupanti nutí lidi volit v referendech i za nepřítomné blízké

Svět

  14:50
V Moskvou okupovaných částech Ukrajiny v sobotu druhým dnem pokračují narychlo zorganizovaná hlasování, která proruské úřady označují za referenda o připojení k Rusku. Okupační úřady podle svědků nutí hlasovat i obyvatele, kteří u sebe nemají doklady. V Chersonské oblasti pak proruské síly praktikují „praxi rodinného hlasování“, kdy lidé musí „hlasovat“ za příbuzné. Kyjev a Západ plebiscity považují za podvod.

„Obyvatel Alčevsku na frontě, v zajetí nebo už mrtvý - bude nějakým způsobem hlasovat. Možná i telepaticky - hlas bude započten,“ uvedl v sobotu na Telegramu šéf ukrajinské správy Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Členové volebních komisí podle něj v doprovodu ozbrojených ruských vojáků nutí obyvatele hlasovat doma, aby zvýšili hlasovací účast.

„Zastavují lidi na ulicích a na námitku, že člověk nemá u sebe pas odpovídají: není třeba, známe tě,“ tvrdí Hajdaj. Proruské úřady podle něj rovněž lidem volají a obyvatelé čelí výhrůžkám výpovědi v práci, pokud nebudou volit.

Lidé v Rostově na Donu hlasují v referendu o připojení okupovaných území na Ukrajině k Rusku. (24. září 2022)

Už dříve tento oblastní gubernátor podle rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) řekl, že lidé nesmějí odjet z okupovaných míst, dokud pětidenní referendum neskončí.

„Máme zprávy od lidí, že takzvané ‚volební komise‘ přicházejí do obydlí zaznamenávat hlasy a doprovázejí je lidé se zbraněmi... Pokud se dveře do bytů neotevřou, hrozí, že je rozbijí,“ uvedl Hajdaj, podle něhož si úředníci zapisují jména obyvatel, kteří hlasují proti připojení k Rusku.

Lidé mohou hlasovat i dvakrát či za příbuzné

Ukrajinský místopředseda chersonské oblastní rady Jurij Sobolevskyj tvrdí, že proruské úřady nutí obyvatele hlasovat i dvakrát nebo za ostatní členy rodiny, když nejsou doma.

„Druhý den absurdního divadla v Chersonské oblasti. Volební místnosti zůstávají prázdné. ‚Volební komise‘ v doprovodu ozbrojených vojáků kočují po oblasti a stále loví voliče, kteří se všemi způsoby snaží vyhnout se setkání s nimi,“ napsal na Telegramu. „Někteří měli smůlu už dvakrát - vyplnit lístky museli ve druhém kole,“ dodal Sobolevskyj.

Světové agentury už dříve informovaly, že proruští úředníci chodí společně s ozbrojeným doprovodem od dveří ke dveřím s mobilními volebními urnami. Ruská televize zároveň ukázala záběry lidí vhazujících hlasy do mobilních uren v různých halách či na dvorech.

Hlasovaní se odehrává v samozvané proruské Luhanské lidové republice (LNR), Doněcké lidové republice (DNR) a na Ruskem okupovaných částech Chersonské a Záporožské oblasti, do nich ruské okupační síly „začlenily“ i části dalších oblastí, které zatím drží.

V Záporožské oblasti v sobotu podle agentury Nexta dorazili k úrnám i „kolaboranti“, kteří vstoupili do služeb dobrovolnického praporu vytvořeného Rusy. K urnám se všichni dostavili se zahalenými tvářemi.


Odevzdat svůj hlas mohou přijít i obyvatelé zmíněných částí Ukrajiny, kteří jsou v Rusku. Plebiscit má trvat pět dní. První čtyři mají členové volebních komisí navštěvovat domácnosti, popsal už dříve server Meduza. Okupační úřady toto rozhodnutí vysvětlují obavou o bezpečnost obyvatel, z nichž mnozí musí volit v obcích u frontové linie.

Mezi pozorovateli jsou i dva Češi

Kyjev a jeho západní spojenci předem označili referenda za podvod. Jejich představitelé uvedli, že výsledky neuznají. Považují hlasování jen za krok Moskvy k nelegální anexi dalšího ukrajinského území.

Rusko tvrdí, že referenda jsou pro obyvatele regionu příležitostí vyjádřit svůj názor. Všeobecně se očekává, že oficiální výsledky podpoří připojení k Rusku.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která běžně monitoruje různé volby, uvedla, že výsledky nynějšího hlasování na Ukrajině nebudou z právního hlediska platné, protože akce je v rozporu s ukrajinskými zákony i mezinárodním právem, koná se v oblastech, kde není bezpečno, a neúčastní se jí nezávislí pozorovatelé.

Ruské tiskové agentury informují o místních a zahraničních pozorovatelích a zmiňují i dva Čechy. Podle agentury Interfax je v Rusy okupované Záporožské oblasti Čech Roman Blaško, kterého označila jako novináře.

Agentura TASS v pátek informovala o muži jménem Jaromír Vašek, jenž podle ní tvrdil, v Luhansku nezaznamenal žádné narušení hlasování a „všichni jsou připraveni hlasovat pro připojení k Rusku“.

Autoři: ,

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Mohlo by vás zajímat