Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Otázka stíhaček může nabourat jednotu NATO. Kyjev tlačí na Polsko a Francii

Svět

  13:21aktualizováno  15:57
Otázka dodávek stíhacích letounů Kyjevu ohrožuje jednotu západních spojenců Ukrajiny. V úterý to napsala agentura AP. Stíhačky by sice pomohly odrazit útoky ruských invazních sil, zároveň ale jejich poskytnutí zvyšuje obavy z vyostření téměř rok trvajícího konfliktu. Pokud jde o tanky, Kyjev věří, že v první vlně jich od Západu dostane až 140 kusů.

USA v pondělí oznámily, že na žádost Kyjeva o bojové letouny F-16 neodpoví. Podle Francie není dodávka stíhaček vyloučená, musela by však být dodržena přísná omezení a podmínky. Jednou z nich je formální žádost, kterou by mohl podat ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov při úterní návštěvě Paříže.

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecornu řekl, že v otázce stíhaček není „žádné tabu“. Letouny F-16, o kterých Kyjev mluví, však jeho země nemá.

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v pondělí naznačil, že Polsko by bylo ochotné F-16 Kyjevu poskytnout, napsal list The Guardian.

Polský premiér Mateusz Morawiecki se vyjádřil o něco opatrněji, když uvedl, že Varšava bude jednat v souladu se svými spojenci v NATO a případné dodávky stíhaček s nimi plně konzultovat.

Náměstek polského ministra obrany Wojciech Skurkiewicz pak řekl, že Polsko žádná oficiální jednání o dodávkách stíhaček nevede. „V současné době se nekonají žádná oficiální jednání o předání polských F-16 na Ukrajinu,“ uvedl Skurkiewicz. „Toto téma neexistuje,“ dodal.

Polsko má 48 stíhaček F-16 americké výroby. Spolu s ostatními zeměmi na východním křídle Severoatlantické aliance největším zastáncem poskytování vojenské pomoci Ukrajině, i vzhledem k možné hrozbě z Ruska, píše AP.

K dodání stíhacích letounů a dalších potřebných zbraní vyzval v pondělí litevský prezident Gitanas Nauseda.

Nizozemský premiér Mark Rutte, jehož země má F-16 ve výzbroji, uvedl, že předání bojových letounů Ukrajině není tabu, šlo by však o velmi významný krok.

Británie naopak nepovažuje poslání svých stíhaček na Ukrajinu za praktické, uvedl v úterý mluvčí britského premiéra Rishiho Sunaka. „Britské stíhačky jsou extrémně sofistikované a trvá měsíce, než se s nimi naučíte létat. Vzhledem k tomu se domníváme, že není praktické posílat tyto letouny na Ukrajinu,“ řekl novinářům. „Budeme i nadále diskutovat s našimi spojenci o tom, co považujeme za správný přístup,“ dodal.

Nepřemýšlíte, varoval Kreml pobaltské země

Kreml v úterý Polsko a pobaltské státy označil za provokatéry, kteří „udělají vše pro to, aby vyvolali další konfrontaci“. Nausedu a ostatní lídry varoval, že nepřemýšlejí nad důsledky svých rozhodnutí.

Kyjev od konce loňského února, kdy na Ukrajinu vstoupila ruská vojska, opakovaně naléhá na západní spojence, aby mu poskytly zbraně. Stíhačky jsou podle něj nezbytné vzhledem k ruské vzdušné převaze.

Předpokládá se, že Ukrajina i Rusko nyní budují svůj arzenál pro očekávanou ofenzivu v nadcházejících měsících. Boje se na mnoha místech přes zimu zastavily na mrtvém bodě, podle analytiků se však očekává, že Rusko po porážkách v létě a na podzim hodlá převzít iniciativu.

Kyjev: V první vlně dostaneme až 140 tanků

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvedl, že Ukrajina v „první vlně“ dodávek od „tankové koalice“ složené ze 12 západních zemí obdrží 120 až 140 tanků.

Kyjev podle něj v zákulisí pracuje na tom, aby získal tanky od ještě většího počtu zemí. „Pokračujeme v práci na rozšiřování tankové koalice i na navýšení již přislíbených příspěvků,“ řekl podle agentury Reuters.

Kuleba zmínil tanky Leopard 2 německé výroby, britské Challenger 2 a americké M1 Abrams. Podle serveru RBK-Ukrajina hovořil také o tom, že Kyjev doufá, že dostane i francouzské tanky Leclerc. Paříž zatím oficiálně přislíbila obrněná průzkumná vozidla AMX10 RC, která někdy bývají označována i za lehké tanky, respektive stíhače tanků.

Náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj řekl minulý měsíc, že k zahnání Rusů do pozic před invazí potřebuje asi 300 tanků, 600 až 700 bojových vozidel pěchoty a 500 houfnic.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat