Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rumuni financují pro Ukrajinu obrněné vozy, jsou jako z Šíleného Maxe

Ukrajinští vojáci u bojového vozidla pěchoty poblíž frontové linie v Doněcké oblasti. (22. dubna 2023) foto: Reuters

V Kyjevě budují na zakázku flotilu obrněných vozidel inspirovaných smrtí jednoho ukrajinského vojáka. Auta, která připomínají vozy z postapokalyptických filmů o Šíleném Maxovi, mají v blízké budoucnosti zamířit na východ Ukrajiny. Přispěli na ně v crowdfundingové sbírce obyvatelé Rumunska.
  20:58

Jedním z unikátních obrněných vozidel je bývalý autobus, který kdysi vozil obyvatele severopolského města Pila, píše stanice Rádio Svobodná Evropa (RFE). Nyní je vůz obalen ocelovým a kevlarovým pancířem a vybaven tak, aby mohl sloužit jako mobilní polní nemocnice u fronty.

V čele projektu stojí Radu Hossu, aktivista z rumunského Brašova, který má díky svým zprávám z frontové linie na Ukrajině značnou sledovanost na sociálních sítích. S nápadem na obrněnou mobilní nemocnici podle něj původně přišel jeho ukrajinský kamarád a zdravotník.

Mnoho lidí totiž umírá během převozů těžce zraněných vojáků z frontových pozic do nemocnic, které jsou mnohdy daleko od zákopů, píše RFE.

Zemřel tak v listopadu loňského roku i Hossuův blízký přítel Oleh Hubal. „Umřel na cestě z frontové linie do nejbližší nemocnice. Takže kdyby tehdy existovala tato (obrněná mobilní nemocnice), měl by šanci přežít,“ řekl Hossu, který Hubala zároveň označil za svého ochránce během pobytu v zákopech.

Po jeho smrti proto cítil nutkání uctít památku přítele a rozhodl se po padlém vojákovi pojmenovat obrněná vozidla, která budou tvořit mobilní nemocnici. „Chtěl jsem proměnit tragédii v něco dobrého,“ řekl Hossu.

Mobilní komplex bude kromě upraveného autobusu doplňovat kamion, jenž má v zadní části obrněný prostor pro lékaře a sestry, kde se budou moci vyspat a osprchovat, popisuje RFE.

Frankensteinovská kombinace

Vybudování nevšední polní nemocnice stojí podle Hossua přibližně 130 tisíc eur (přes tři miliony korun), které darovali obyvatelé Rumunska.

Většina peněz směřovala na zdravotnické vybavení a pancéřování. To podle Hossua neváží více, než musel vůz uvést při jízdě plně naložen cestujícím ve svém předchozím životě coby autobus.

Firma v Kyjevě, která vozidla upravuje, si podle rumunského aktivisty neúčtovala nic víc než peníze na mzdy pracovníků. „Majitel má zdravotní problémy, které mu brání bojovat, a tak chce pomoci s tímto projektem,“ tvrdí Hossu.

Ve stejné dílně nyní budují vyprošťovací vozidlo, která je určené k dojezdu do frontových pozic, aby převezlo zraněné vojáky do mobilní nemocnice. „Terénní vozidlo je frankensteinovskou kombinací podvozku z nákladního automobilu GAZ sovětské konstrukce, kabiny amerického automobilu Ford a na zakázku vyrobeného pancéřovaného nákladového prostoru,“ popsala RFE.

Autoři: ,