Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Místem výcviku ukrajinských pilotů bude Francie. Prezidenti zemí uzavřeli dohodu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se během neohlášené návštěvy Francie setkal s prezidentem Emmanuelem Macronem. (8. února 2023) foto: ČTK

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že v nedělním telefonickém rozhovoru s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem uzavřel „velmi důležitou dohodu o výcviku“ ukrajinských pilotů ve Francii. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na jeho pravidelné večerní videoposelství.
  23:35

„Naše koalice moderních stíhaček se stává silnější,“ sdělil Zelenskyj. Dodal, že s Macronem také diskutovali o tom, jak zajistit fungování obilného koridoru, který Kyjev zřídil v Černém moři, aby zajistil bezpečnost lodní dopravy po odstoupení Moskvy od dohody o vývozu obilí, a jak posílit bezpečnost Oděské oblasti.

Zelenskyj také na sociální síti X prozradil, že Francii poděkoval za její podporu, včetně zásadní vojenské pomoci, a s Macronem diskutoval o dalších balíčcích. Hlavy států se podle něj dohodly, že se francouzské společnosti zúčastní nadcházejícího fóra obranného průmyslu na Ukrajině.

Zelenskyj a Macron se rovněž dohodli, že v návaznosti na prohlášení skupiny ekonomicky vyspělých zemí ze skupiny G7 zahájí rozhovory o dvoustranných bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. V červenci se členové G7, včetně Francie, zavázaly na okraj summitu NATO ve Vilniusu poskytnout Ukrajině dlouhodobou vojenskou podporu, kterou jednotlivé země sjednaly s Kyjevem na základě dvoustranných dohod s podrobným popisem zbraní, které dodají.

Rozhovor mezi Macronem a Zelenským se uskutečnil v předvečer plánovaného setkání šéfa Kremlu Vladimira Putina s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem v ruském černomořské letovisku Soči. Ankara se snaží přesvědčit Moskvu, aby se vrátila k obilné dohodě.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!