Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusové chystají referendum v okupovaném Chersonu. Raketové útoky opět zabíjely

Svět

  8:48aktualizováno  13:20
Počet obětí ruského raketového útoku, který ve středu ráno zasáhl obytnou vícepatrovou budovu v jihoukrajinském Mykolajivu, vzrostl na čtyři. Dalších pět lidí je zraněných. Ukrajinská armáda stále drží město Lysyčansk na východě země, ale raketové útoky si vyžádaly další oběti. Ruská okupační správa oznámila, že chystá referendum o připojení Chersonské oblasti, zatímco se v Bělorusku u hranic koncentrují branci.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov ve středu ve zhodnocení vývoje ruské invaze z pohledu Moskvy prohlásil, že ruské letectvo zničilo mimo jiné výcvikovou základnu zahraničních „žoldnéřů“ u Mykolajivu. Podle agentury Interfax dále k Mykolajivské oblasti řekl, že ruské síly tam za poslední den zasáhly muniční a zbrojní sklady nebo sklad pohonných hmot. O zásahu obytného domu se podle dostupných informací nezmínil.

Ruské síly nadále pokračují ve snaze obklíčit město Lysyčansk. V okolí ropné rafinerie jižně od města od soboty postoupily o další dva kilometry, uvedlo ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů britské ministerstvo obrany. Lysyčansk je posledním velkým městem v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, které ukrajinská armáda po stažení z přilehlého Severodoněcku stále brání.

Podle Londýna existuje reálná možnost, že pondělní ruský raketový útok, jenž zasáhl obchodní centrum ve středoukrajinském Kremenčuku, mířil na nedaleký cíl významný pro infrastrukturu. Nepřesnost ruského ostřelování již dříve způsobila smrt mnoha civilistů, pro ruské velení jsou vedlejší ztráty přijatelné a nejspíš se budou opakovat, dodává Londýn. V Kremenčuku zemřelo podle ukrajinských úřadů nejméně 20 lidí, desítky dalších se pohřešují.

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil upozorňuje ve své ranní zprávě na setkání branců v Bělorusku v Homelské oblasti, které má trvat do poloviny července. „Hrozba leteckých a raketových úderů z území Běloruské republiky na objekty na území Ukrajiny trvá,“ uvádí Kyjev.

Tvrzení jednotlivých stran válečného konfliktu nelze obvykle bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Rusové chystají referendum

Ukrajinská Chersonská oblast zahájila přípravu referenda o připojení k Rusku, uvedli představitelé ruské okupační správy. Informaci přinesla agentura TASS.

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil upozorňuje ve své ranní zprávě na koncentraci branců v Bělorusku v Homelské oblasti, jejich setkání má trvat až do poloviny července. „Hrozba leteckých a raketových úderů z území Běloruské republiky na objekty na území Ukrajiny trvá,“ uvádí Kyjev.

Ruské síly pokračují ve snaze obklíčit město Lysyčansk. V okolí ropné rafinerie jižně od města od soboty postoupily o další dva kilometry, uvedlo ve středu britské ministerstvo obrany ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů na Ukrajině. Lysyčansk je posledním velkým městem v Luhanské oblasti na východě země, které je po stažení z nedalekého Severodoněcku stále v rukou ukrajinské armády.

Podle Londýna existuje reálná možnost, že pondělní raketový útok, který zasáhl obchodní centrum ve středoukrajinském Kremenčuku, mířil na významný objekt ukrajinské infrastruktury. Nepřesnost ruského ostřelování již během konfliktu způsobila smrt mnoha civilistů, ovšem pro ruské velení jsou vedlejší ztráty přijatelné a pravděpodobně se budou opakovat, dodává Londýn. V Kremenčuku zemřelo nejméně 20 lidí, desítky dalších se pohřešují.

Dva lidé zemřeli a tři byli zraněni při ruském raketovém útoku na obytnou vícepatrovou budovu v Mykolajivu na jihu Ukrajiny. Na síti Telegram to ve středu ráno potvrdili starosta města Oleksandr Senkevyč a gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim. Jedním ze zraněných je i záchranář, který na místě zasahoval

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...