Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko stála válka čtvrtinu státního rozpočtu. Útoky na Cherson pokračují

Svět

  7:00aktualizováno  8:43
Rusové za konflikt na Ukrajině doposud utratili 82 miliard dolarů, tedy 1,9 bilionu korun, uvádí časopis Forbes. Vynaložená částka představuje čtvrtinu příjmů loňského rozpočtu Ruska. Aktuální příjmy státu z prodeje energetických surovin přitom kvůli sankcím klesají. Po čtvrtečním ostřelování Chersonu zůstalo sedm mrtvých a 21 zraněných, útoky pokračují. Ukrajinci střely na východě země odráží.

Podle propočtů Forbesu se během podzimu válečné výdaje Ruska zdvojnásobily, boje Moskvu vyjdou nejméně na deset miliard dolarů, tedy 234 miliard korun měsíčně. Výdaje vzrostly kvůli počtu vojáků, kteří se do bojů na Ukrajině nově zapojili po mobilizaci vyhlášené Ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Nejobjemnější položkou v rozpočtu ruské armády, která tvoří asi třetinu výdajů, je podle Forbesu samotná technika. Nejdražší jsou rakety, následují zbraně, munice nebo pohonné hmoty. Rusko vypálilo na Ukrajinu více než 4000 raket a průměrná cena jedné ruské rakety je tři miliony dolarů, uvádí server.

Další významné položky ruských výdajů jsou platy vojáků a pak také odškodné vyplácené pozůstalým po mrtvých vojácích i pro raněné v bojích. Podle bilancí uváděných Ukrajinou v bojích za poslední měsíc zemřel rekordní počet ruských vojáků, 17 470.

Při ostřelování Chersonu zahynulo sedm lidí

„Dnešní den je další hroznou stránkou v historii našeho hrdinného města,“ napsal šéf oblastní správy Jaroslav Januševyč na Telegramu.

Na Cherson Rusové podle gubernátora zaútočili dělostřelectvem a salvovými raketomety ve čtvrtek odpoledne.

„Kvůli ostřelování začala hořet výšková budova. Střely vypálené nepřítelem zasáhly i dětské hřiště,“ uvedl. „Upřímnou soustrast všem příbuzným, kterým tyto nelidské bytosti vzaly to nejcennější. Neodpustíme!“ napsal Januševyč.

Ukrajinský prezident Zelenskyj sdělil, že téměř nemine hodiny, aby nedostal upozornění na ruské útoky na Cherson nebo na další města a vesnice v Chersonské oblasti. „Teror začal hned potom, co byla ruská armáda nucena dát se v Chersonské oblasti na úprk. Je to msta těch, co prohráli,“ podtrhl.

Ruské síly se sice nedávno z Chersonu stáhly, usadily se ale na druhé straně řeky Dněpru, takže Cherson je vůči jejich ostřelování stále zranitelný.

O den dříve Rusové podnikli rozsáhlé vzdušné údery napříč celou Ukrajinou, které vyřadily dodávky proudu po celé zemi. Ve středu ukrajinské úřady informovaly o deseti mrtvých po těchto útocích, ve Vyšhorodu v Kyjevské oblasti se ale bilance obětí během čtvrtka zvýšila ze čtyř na sedm.

„Kyjevská oblast. Po středečním ostřelování zemřel na jednotce intenzivní péče sedmý člověk,“ napsal na Telegramu šéf správy oblasti Oleksij Kuleba. Podle vyjádření ukrajinské policie jsou mezi oběťmi také nejméně dvě děti.

Dalších přes 50 lidí včetně šesti dětí při náletech utrpělo zranění, informovala také policie. Další dítě zahynulo, když v noci na středu ruská raketa zasáhla porodnici v Záporožské oblasti, sdělil dříve šéf oblastní správy Oleksandr Staruch.

Ukrajina útoky v Donbasu odráží

Ukrajinští vojáci za uplynulých 24 hodin odrazili ruské útoky u 11 obcí v Doněcké a Luhanské oblasti v Donbasu na východě země a způsobili nepříteli ztráty ostřelováním ruských sil v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl v pátek ráno ukrajinský generální štáb.

Rusové každým dnem na frontě přicházejí o počet mužů odpovídající síle praporu, podotkl Oleksij Arestovyč, poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře. Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

„Dokonce i v případech, kdy intenzivnost bojů klesá, ruská vojska na Ukrajině denně přicházejí o 400 až 600 zabitých a zraněných vojáků. V případě aktivních bojů je zabitých a raněných u ruských vojsk až tisíc za den,“ řekl Arestovyč podle agentury Unian.

V Armjansku na anektovaném Krymu v pátek spustila palbu protivzdušná obrana, uvedl podle ruských médií starosta města, ležícího na Perekopské šíji, spojující poloostrov s pevninou. Bližší podrobnosti nejsou známy, v nedávné minulosti se ruská letiště, námořní základna či muniční sklady na Krymu staly terčem útoku ukrajinský dronů.

Ruský list Kommersant připomněl, že úřady posilují u Armjansku opevnění, ale šéf správy Krymu Sergej Aksjonov jako lživé odmítl pověsti o evakuaci města, které má asi 20 tisíc obyvatel. Tyto fámy podle Aksjonova šíří ukrajinské tajné služby, aby destabilizovaly situaci na poloostrově.

Britský ministr obrany Ben Wallace vybídl Ukrajince, ať zachovají tempo své protiofenzívy a pokračují v útocích na ruská vojska i v zimních podmínkách. „Vzhledem k převaze, kterou mají Ukrajinci ve výcviku se zbraněmi i kvalitě sil oproti demoralizovaným, špatně vycvičeným a špatně vybaveným Rusům, je v zájmu Ukrajiny zachovat tempo i v zimě,“ řekl Wallace portálu The Daily Beast s tím, že jde o radu, kterou dal ukrajinským kolegům.

Wallace poukázal také na to, že ukrajinská armáda dostala od mezinárodního společenství 300 tisíc souprav vybavení vhodného do polárních podmínek, zatímco Moskva posílá na bojiště jednotky nezaopatřené stravou, ani zimním vybavením. „Jen země, která se nestará o své lidi, může poslat 100 tisíc svých občanů, aby buď zahynuli, utrpěli zranění, anebo dezertovali,“ dodal.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat