Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvHonorární konzulát České republiky v Charkově byl poškozen v úterý, oznámilo ministerstvo zahraničí. Oleg Čigrinov i jeho asistent jsou v pořádku a neutrpěli zranění.
„Tlaková vlna rozbila okna budovy konzulátu, míra škod uvnitř prostor úřadu není dosud známa,“ uvedl resort.
Náměstek Aleš Chmelař telefonicky vyjádřil ruskému velvyslanci v Česku Alexandru Zmejevskému ostrý protest proti útoku.
Zatímco v Charkově pokračují tvrdé boje, ruské jednotky se podle ukrajinského generálního štábu snaží obklíčit Kyjev. Poté, co se stáhly od Hostomelu a Buči západně od metropole, se údajně snaží dostat dále na jih, aby hlavní město zablokovaly ze severu i z jihu.
Ovládnutí elektrárny, boj o Mykolajiv
Vyvíjí se i situace na jihu Ukrajiny. Ruské jednotky po ostřelování, po němž na místě vypukl požár, ovládly Záporožskou jadernou elektrárnu. Její zaměstnanci zůstávají na místě a kontrolují stav bloků. Podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) nebyly tamní jaderné bloky zasaženy, systémy důležité pro bezpečnost jsou funkční a změny v radiaci nebyly zaznamenány.
Později v pátek ruští vojáci poprvé vstoupili do ukrajinského černomořského přístavu Mykolajiv, v části města se bojuje, informovaly tamní úřady. Poradce ukrajinského prezidenta později uvedl, že byl ruský pokus proniknout do Mykolajiva odražen.
Přístavní město Mariupol zůstává pod ukrajinskou kontrolou, je ale pravděpodobně obklíčeno ruskými silami a čelí intenzivnímu ostřelování, informovalo britské ministerstvo obrany.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Mariupol zůstává pod ukrajinskou kontrolou, ale pravděpodobně byl obklíčen ruskými silami,“ uvedlo ministerstvo. Doplnilo, že civilní infrastruktura města je terčem intenzivních ruských úderů.
V Oděské oblasti u měst Černomorsk a Zatoka podle generálního štábu ruské jednotky připravují výsadek. Do oblasti přiletěly nadzvukové bombardéry Suchoj Su-24M. Ukrajinská strana také podle agentury Unian uvádí, že z Oděské oblasti přišly informace o explozích kazetových pum.
Ukrajinské námořnictvo potopilo svou vlajkovou loď, fregatu Hetman Sahajdačnyj, aby nepadla do rukou nepřítele, který by ji mohl využít pro své cíle, například diverzi, oznámil ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov a mluvčí námořnictva.
Fregata právě procházela rozsáhlou modernizací a nebylo možné ji rychle uvést do bojeschopného stavu. Snímek částečně potopené lodě v Mykolajivu na jihu Ukrajiny se objevil na ukrajinských webech.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvV Chersonu už podle ukrajinského ministerstva ruské jednotky ovládají chersonský rozhlasový a televizní vysílač. Varovalo, že tuto infrastrukturu využijí k „šíření nepravdivých zpráv, dezinformací a propagandy“. Resort také obvinil ruskou stranu, že neumožňuje vznik humanitárního koridoru a dále tak zhoršuje situaci ve městě.
Ruští a ukrajinští vyjednávači se ve čtvrtek v Bělorusku dohodli, že je potřeba vytvořit humanitární koridory, kterými by mohlo oblasti bojů opustit civilní obyvatelstvo a opačným směrem by mohly proudit potraviny a léky. Zástupci obou znepřátelených stran se znovu sejdou příští týden, řekl podle běloruských médií zástupce kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak.