130 let

Před budovou městské civilní vojenské správy v Doněcku stojí na stráži voják proruských jednotek. (25. května 2022) | foto: Reuters

Nedají nám nic. Ruští vojáci mířící na Ukrajinu si musí vybavení koupit sami

Svět
  •   15:55
Ruští vojáci, kteří uzavřou s armádou smlouvu a připravují se na vyslání do bojů na Ukrajině, musejí za vlastní peníze nakoupit téměř všechno své vybavení. Muži tvrdí, že ruská armáda pro ně nemá dostatek helem či ochranných vest, problém je také s botami či oblečením. V žalostném stavu pak údajně fasují lékárničky. „Jsou v ní jen obvaz, škrtidlo a jód,“ uvedl jeden z vojáků.

„Pokud vám dají polní uniformu, máte štěstí – můžete na oblečení ušetřit nějaké peníze. Ještě pořád si ale musíte koupit alespoň bundu a kalhoty na převlečení. Snad se nám to vyplatí,“ popsal situaci smluvní voják ruské Národní gardy, jež si přál zůstat v anonymitě.

Muži, se kterými mluvil list The Moscow Times (MT), popsali, že jim ruská armáda přislíbila měsíční plat ve výši 200 tisíc rublů (78 tisíc korun), pokud podepíší smlouvu o připojení k ruským jednotkám bojujícím na Ukrajině, ale že téměř všechno své vybavení si budou muset koupit sami.

„Bojová vesta úrovně čtyři, která dokáže zastavit náboje z pistole, pušky i šrapnely, stojí v průměru 70 tisíc rublů (28 tisíc korun), přilba dalších 10 tisíc rublů (čtyři tisíce korun). Slušné boty stojí asi pět tisíc rublů (dva tisíce korun) a potřebujete určitě dva páry,“ uvedl gardista. Tím však nákup nekončí.

„Taktická vesta stojí od pěti do deset tisíc rublů (až čtyři tisíce korun) a také si musíte koupit další oblečení, jako jsou svetry a trička. Celkem to vychází asi na 200 tisíc rublů,“ vypočítal.

Ukrajinští vojáci nakládají pásy ze zničeného obrněného transportéru, kteří Rusové zanechali u osvobozeného města Izjum. (24. září 2022)

Také další voják, člen jednotky z Uralu popsal, že těm, kteří míří na Ukrajinu, armáda nedala téměř nic.

„Všechno si musíte koupit sami, za své peníze. O moderních neprůstřelných vestách a helmách ani nemluvím. Není dost lékárniček ani teplého oblečení,“ uvedl muž, jenž si nepřál uvést své jméno. „Všechno vybavení, se kterým na Ukrajině bojujeme, páchne naftalínem. Zbraně se zasekávají,“ dodal.

Rusko se v posledních týdnech usilovně snaží získat do bojů co nejvíce nových rekrutů. Moskva podle listu Forbes na Ukrajině přišla již o třetinu svých sil a nutně je potřebuje doplnit.

Smluvní vojáci mají vedle platu nárok na vojenskou hypotéku, lékařskou péči, slevu na bydlení či vzdělání. Krátkodobý kontrakt je na tři či šest měsíců nebo na rok. Standardní smlouva s armádou se uzavírá na období od dvou do pěti let.

Kolik má Rusko nyní vojáků s kontraktem, není jasné. Předloni jich bylo 400 tisíc a plánovalo se zvýšit jejich počet na 500 tisíc.

Stanice BBC uvedla, že se ruské ministerstvo obrany letos chytá vyplatit účastníkům operace na Ukrajině pět miliard rublů (asi 1,35 miliardy korun). Potenciální vojáci se mohou ocitnout v boji během několika týdnů.

Vojáci kupují vybavení na inzertním webu

Několik ruských internetových obchodů, které prodávají armádní vybavení, MT anonymně potvrdilo, že nyní zaznamenávají zvýšenou poptávku po neprůstřelných vestách, helmách či odolných uniformách.

„Základní vesta stojí v průměru 52 tisíc rublů (20 tisíc korun), ale efektivně vás neochrání před kulkami. Vysoce kvalitní vesta úrovně čtyři s plnou ochranou u nás vyjde na 138 tisíc rublů (54 tisíc korun),“ řekla konzultantka jednoho z internetových prodejců.

Řada smluvních vojáků nicméně nevyužívá specializovaných obchodů a dává přednost nákupu armádního vybavení a oblečení na ruské inzertní platformě Avito, kde se dá nakoupit o něco levněji.

„Prodej vest a dalších ochranných potřeb raketově vzrostl. Spousta kluků chce bojovat. Sotva umístím inzerát, hned má někdo zájem,“ uvedl jeden z prodejců na Avitu, jež si přál vystupovat jen jako Ilja.

„Neprodávám jen použité vybavení. Mám helmy, balistické uniformy a taktické vesty,“ uvedl s tím, že některé vybavení, které prodává, bylo vyřazeno ruskou armádou. „Pokud se objeví malá závada, vyřadí produkt z provozu. Prodáme ho se slevou. Není na vyhození a je kvalitní,“ uvedl.

Informace o tom, že se ruská armáda na Ukrajině potýká s nedostatkem základního vybavení a špatným zásobováním, se objevují od počátku invaze. Pentagon v březnu upozornil, že ruští okupanti kradou ukrajinské armádě boty a oblečení, neboť v důsledku nevhodného vybavení trpí omrzlinami. Ruští vojáci rovněž rabovali v supermarketech jídlo.

„V lékárničkách nemáme vůbec nic“

Nově najatí ruští vojáci popsali, že armáda pro ně nemá ani vybavené lékárničky, a musí si tak sestavit vlastní. „Vydají vám krabičku s obvazy, jódem a škrtidlem. Rovnou nám řekli, že nás to v případě zranění nezachrání. Ale stálo by je to víc peněz,“ uvedl voják z Národní gardy.

„Dal jsem dohromady sadu za 20 tisíc rublů (7 800 korun), a to je naprosté minimum – antibiotika, škrtidla, injekční stříkačky, dezinfekce, tlakové obvazy, koagulanty a další. Pokud si nezabalíte vlastní lékárničku, nikdo vás nezachrání. Krev nezastavíte jódem,“ uvedl prodejce Ilja.

Srovnání ruské a ukrajinské bojové lékárničky:

Na ruských sociálních sítích se v květnu objevila řada příspěvků, v nich ruští vojáci porovnávali své lékárničky s těmi, které u sebe nosí Ukrajinci. „My v ní nemáme skoro nic, zatímco v té jejich je široká škála nástrojů včetně soupravy pro intubaci,“ zaznělo v jednom z textů doplněném fotografií.

Ruští vojíci zahajují třetí, dlouhodobou fázi války na Ukrajině:

23. května 2022

Autor: dtt
  • Vybrali jsme pro Vás