Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na frontu pošlu své syny, prohlásil Kadyrov. Je jim 14, 15 a 16 let

Svět

  17:50
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Vůdce ruské autonomní republiky má nejméně čtrnáct potomků. O víkendu Kadyrov reagoval na zprávu o ústupu Rusů z Lymanu, kdy vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvil tak o oblastech, které Rusko anektuje.

„Achmat, Eli a Adam jsou připraveni uplatnit své schopnosti v zóně speciální vojenské operace,“ napsal Kadyrov na Telegramu, přičemž použil termín, jenž Moskva používá pro invazi v sousední zemi. Jeho synům je 14, 15 a 16 let.

„Brzy se vydají do přední linie a budou rozmístěni na nejobtížnějších úsecích linie dotyku,“ dodal Kadyrov na adresu potomků, kteří se podle něj učí boji od dětství. Čečenský vůdce má podle svých oficiálních stránek 14 dětí, ale podle ruských médií jich může mít více.

„Kadyrov oznámil, že co nejdřív vyšle své nezletilé děti do války. To znamená, že Rusko legitimizuje účast nezletilých dětí v boji. Každý den si říkám, že už jsem viděl všechny zvrácenosti Ruska. Ale tady opravdu není nejhlubší dno,“ napsal na Twitteru poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pondělí na Kadyrovův výrok o jaderných zbraních uvedl, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

„Je to velice emotivní moment. Šéfové regionů mají právo vyjádřit svůj názor. Ale i v těžkých okamžicích by emoce měly zůstat stranou jakéhokoliv hodnocení. Proto se raději držíme vyvážených, objektivních hodnocení,“ řekl novinářům Peskov. Použití jaderných zbraní se podle něj řídí příslušnou doktrínou.

Ruská jaderná doktrína umožňuje použití nukleárních zbraní, pokud budou proti zemi použity tyto nebo jiné zbraně hromadného ničení, popřípadě pokud bude Ruská federace čelit existenční hrozbě při použití konvenčních zbraní. Kreml dal zároveň už dříve najevo, že jaderná ochrana se bude vztahovat i na čtyři oblasti Ukrajiny, které Moskva právě anektuje, píše agentura Reuters.

Kadyrov a jeho milice, zvané kadyrovci, jsou obviňováni z četných zločinů v Čečensku, jeho muži se zapojili rovněž do invaze na Ukrajinu. Sám Kadyrov je jejím hlasitým zastáncem, podle svého dřívějšího vyjádření poslal do boje na 20 tisíc mužů. Čečenský vůdce je považován za člověka loajálního vůči Moskvě, zároveň je ovšem jednou z mála ruských politických osobností, jejichž vyjádření Kreml plně nekontroluje.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat