Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Odrazili jsme útok dronů na Sevastopol, tvrdí Rusové. Ztrácejí u Bachmutu

Ukrajinští vojáci na frontě u Bachmutu ostřelují pozice ruských okupantů samohybnou houfnicí. (5. března 2023) foto: AP

Nejméně čtyři lidé zemřeli v Kyjevské oblasti při ruském nočním dronovém útoku. Sedm osob při něm utrpělo zranění a po dalších pátrají záchranáři v troskách budovy. Ukrajinským silám se podařilo zničit 16 z 21 dronů Šáhed íránské výroby, jimiž v noci Rusové útočili, uvedl generální štáb ukrajinské armády. Osm z těchto dronů mířilo na Kyjev. Rusko pak obvinilo ukrajinské síly z dronového útoku na přístav Sevastopol na Krymu.
  8:46aktualizováno  10:40

Útok v Kyjevské oblasti, který si podle posledních zpráv vyžádal čtyři oběti na životech, se odehrál okolo třetí hodiny ranní ve městě Ržiščiv. Podle záchranné služby drony zasáhly dvě patra dvou internátů a také budovu vzdělávacího zařízení. Původně ukrajinské úřady informovaly o třech mrtvých v Ržiščivu.

Ukrajinským silám se naopak podařilo zlikvidovat všech osm bezpilotních letounů, které mířily přímo na Kyjev, uvedla správa hlavního města na sociálních sítích. Informace o tomto vzdušném útoku přišla nedlouho po odjezdu japonského premiéra Fumia Kišidy z hlavního města.

Útoku bezpilotních letounů čelil podle ruské správy také Sevastopol na poloostrově Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Podle gubernátora Michaila Razvožajeva ruské námořnictvo útok odrazilo, zničeny ale byly tři „objekty“, které gubernátor už blíže nespecifikoval.

Útok si podle Razvožajeva nevyžádal oběti ani zraněné a ani nepoškodil ruská plavidla. Kyjev se k útoku na poloostrově nepřihlásil. Podle médií byla v souvislosti s útokem v Sevastopolu přerušena civilní doprava v přístavu.

Město je domovskou základnou ruské černomořské flotily. Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Krym v sobotu v souvislosti s výročím anexe v roce 2014.

V pondělí otřásly výbuchy krymským železničním uzlem Džankoj. Tam byly podle ukrajinské rozvědky zničeny střely s plochou dráhou letu Kalibr, převážené po železnici zřejmě právě pro lodě černomořské flotily.

Britská rozvědka ve středu ve svém pravidelném hodnocení situace na ukrajinském bojišti uvedla, že ruské síly zřejmě ztrácí sílu u ukrajinského Bachmutu, který se snaží dobýt od loňského června.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!