Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Orbán se ukázal s šálou Velkého Maďarska, pobouřil tím sousedící státy

Maďarský premiér Viktor Orbán během oslav 66. výročí maďarského povstání z roku 1956 (23. října 2022) foto: Reuters

Ukrajinské ministerstvo zahraničí se rozhodlo předvolat si maďarského velvyslance kvůli počínání maďarského premiéra Viktora Orbána, který se na veřejnosti ukázal se šálou s mapou takzvaného Velkého Maďarska, které zahrnuje území historických Uher s částmi sousedních zemí.
  19:54

Oznámil to na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na mluvčího ukrajinské diplomacie. Pobouření Orbánova šála vyvolala i na Slovensku, v Rumunsku či v Chorvatsku.

„Propaganda revizionistických myšlenek v Maďarsku nepřispívá k rozvoji ukrajinsko-maďarských vztahů. Na ministerstvo zahraničí bude pozván maďarský velvyslanec, kterému bude dáno na vědomí, že počínání Viktora Orbána je nepřijatelné,“ řekl mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko.

Orbán si šálu s mapou Velkého Maďarska vzal na nedělní přátelský zápas fotbalových reprezentací Maďarska a Řecka a záběry z této akce zveřejnil na svém facebooku.

Mapka na šále zahrnuje i části nynějšího Rakouska, Slovenska, Slovinska, Rumunska, Chorvatska, Srbska a Ukrajiny, které do konce první světové války patřily k Uherskému království (v rámci Rakouska-Uherska). Maďarsko o tato území přišlo trianonskou mírovou smlouvou, což představuje pro mnohé Maďary dodnes trauma. Orbánovy připomínky Velkého Maďarska v posledních letech opakovaně vyvolávaly napětí ve vztazích se sousedy.

Před koncem první světové války a pak znovu v letech druhé světové války byla součástí Uherska nynější ukrajinská Zakarpatská oblast, která v meziválečných letech byla jako Podkarpatská Rus součástí Československa. V letech druhé světové války byla k Maďarsku připojena i část jižního a východního Slovenska, včetně Košic.

Na Orbánovu šálu zareagoval v komentáři i slovenský ministr zahraničí Rastislav Káčer, který v této souvislosti použil výrazy „hnus a humus“.

„Možná to není diplomatická mluva, ale ‚az is számít azaért‘ (i to se počítá),“ dodal Káčer. Pokládá se za ministra „s pozitivním vztahem k uherskému dědictví a společným dějinám“, ale problém má se „způsobem chování vlády našeho souseda“ a „divotvornými aktivitami, které nemají obdobu v zemích Evropské unie“. Káčer zdůraznil, že ve vzájemných vztazích nemá mít místo „iredenta a revizionismus“, protože „kam takové sentimenty a plány vedou, jsme viděli v roce 1939 a vidíme dnes v přímém přenosu na Ukrajině v podání ruské agrese“.

Orbánovo počínání považuje za nepřijatelné český ministr zahraničí Lipavský. „Zcela chápu podráždění našich slovenských a dalších přátel,“ uvedl na twitteru. Evropa podle něj čelí největším bezpečnostním i ekonomickým výzvám od konce druhé světové války. „Jednota a spolupráce zemí je nyní klíčová,“ poznamenal Lipavský.

Orbánova strana Fidesz hraje v naději na získání hlasů voličů na strunu skutečných či domnělých historických křivd a Orbán vědomě posouval hranice s otevřeně iredentistickou nostalgií, napsal v souvislosti s premiérovou šálou maďarský list Népszava a připomněl dřívější skandály okolo zobrazení Velkého Maďarska v premiérově pracovně či po Orbánově výroku o „odebrání moře Maďarsku“, po kterém následoval oficiální chorvatský protest.

Orbánova šála nyní podle webu Mandiner vyvolala pobouření také v Rumunsku, kde jeden z deníků vyšel s titulkem „Orbán anektoval Transylvánii“ v narážce na skutečnost, že mapa na Orbánově šále zahrnovala i tento region, nazývaný česky také Sedmihradskem. Rumunské ministerstvo zahraničí předalo maďarskému velvyslanci protest a sdělilo, že „revizionismu v jakékoliv podobě je naprosto nepřijatelný“.

Sám Orbán podle agentury Reuters nereagoval přímo na výhrady sousedů, z nichž například Ukrajina se domáhá omluvy a odmítnutí jakýchkoliv územních nároků. „Fotbal není politika. Neměli bychom vidět to, co v něm není. Národní tým patří všem Maďarům, ať žijí kdekoliv,“ napsal maďarský premiér na facebooku.

Chorvatský premiér Andrej Plenković před novináři podle médií prohlásil, že video s Orbánovou šálou neviděl, a tak se k šálám vyjadřovat nechce a nebude, ale územní nároky kohokoliv, včetně Maďarska, vůči Chorvatsku jsou absolutně nepřijatelné a nepřipadají v úvahu.

Autoři: ,