Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyhráli jsme Eurovizi, porazíme i Rusko, slavili ukrajinští bojovníci

Svět

  10:54
Výhra v hudební soutěži Eurovize dodala Ukrajincům naději. Finále sledovali i vojáci. Vzkázali, že úspěch Ukrajiny „předznamenává i nadcházející vítězství ve válce“. Příští ročník by vojáci nejradši hostili v osvobozeném Mariupolu. Ruská armáda nyní směřuje svou ofenzívu především na Doněckou oblast.

„Taky vyhrajeme,“ řekl voják Vitalij sledující finále Eurovize v suterénu domu v obci severně od Kyjeva. „Ukázali jsme, že umíme nejen bojovat, ale umíme i skvěle zpívat,“ dodal.

Unavení, ale šťastní vojáci podle ní seděli u obrazovky, někteří si rytmicky klepali na kolena. Když byl vyhlášen vítěz, tleskali a jásali radostí.

„Dosáhli jsme vítězství. A brzy ho dosáhneme i ve válce,“ uvedla vojenská lékařka Tetjana, která byla v suterénu spolu s vojáky.

Ukrajinská kapela Kaluš Orchestra zahrála skladbu Stefania, věnovanou všem matkám. Jejich vystoupení získalo skvělé ohlasy napříč celou Evropou.

„Prosím, pomozte Ukrajině, Mariupolu. Okamžitě pomozte Azovstalu,“ křičel zpěvák Oleh Psiuk z přední části pódia poté, co kapela dohrála.

„Naše odvaha dojímá svět, naše hudba dobývá Evropu! Příští rok bude Ukrajina hostit pěveckou soutěž Eurovize,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálních sítích.

Výhra v soutěži spoustě Ukrajinclů dodala naději. Vojáci věří, že se příští ročník Eurovize bude pořádat v osvobozeném Mariupolu.

Právě přístavní město Mariupol zažilo nejtěžší boje. Zatímco je nyní v rukou ruské armády, stovky ukrajinských bojovníků se stále drží v ocelárně Azovstal i přes to, že Rusové město těžce bombardují.

Ruská invaze, která nyní probíhá už třetí měsíc, si vyžádala tisíce civilních obětí, poslala miliony Ukrajinců za hranice a města proměnila v trosky. Moskva své akce nazývá „zvláštní vojenskou operací“ s cílem odzbrojit Ukrajinu. Ukrajina a Západ tvrdí, že je válka nevyprovokovaným aktem agrese.

Prezident Zelenskyj žádá posílení sankcí vůči Rusku. Skupina sedmi průmyslových velmocíG7 se v sobotu zavázala, že bude „dále zvyšovat ekonomický a politický tlak na Rusko“ a dodávat Ukrajině více zbraní.

Donbas je nyní hlavním dějištěm války

Donbas se za poslední měsíc stal hlavním dějištěm války. Vedení ukrajinské armády v neděli ráno uvedlo, že „navzdory ztrátám bojují nyní ruské síly především v Doněcké oblasti“.

„Nejžhavějším místem zůstává směr Izjum. Naše ozbrojené síly tam přešly do protiofenzívy. Nepřítel na některých frontách ustupuje, a to je výsledkem skvělého charakteru našich ozbrojených sil,“ uvedl tamní guvernér Oleg Sinegubov.

Ukrajinci ohlásili zničení osmi ruských tanků a pěti dělostřeleckých systémů spolu s dalšími obrněnými vozidly a bezpilotními letouny.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat