12. června 2017 18:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajina zakázala nosit svatojiřskou stuhu. Hrozí za ní i vězení

Svatojiřská stuha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatojiřská stuha. | foto: Wikimedia/Charlik

KYJEV Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí podepsal zákon, který zakazuje výrobu, nošení a propagaci takzvané svatojiřské (gardové) stuhy. Nošení oranžovo-černé pásky, kterou Rusové považují za jeden z nejvýznamnějších symbolů vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem, se nyní může trestat pokutou až 2500 ukrajinských hřiven (asi 2200 Kč) nebo 15 dny ve vězení.

Země pásky zakázala kvůli separatistům na východoukrajinském Donbasu, kteří je nosí na znamení jejich soudržnosti s Ruskem, napsala agentura DPA.

Ukrajinský parlament zákon schválil v květnu. Porošenko pak ihned oznámil, že ho podepíše. „Není to (páska) symbol druhé světové války, ale symbol ruské agrese namířené proti Ukrajině ve letech 2014 až 2017. Vojáci s touto stuhou zabíjejí naše lidi dnem i nocí,“ řekl Porošenko.

Ve většině postsovětských zemí patří svatojiřská stužka k národním symbolům, který se nosí během květnových oslav výročí vítězství ve druhé světové válce. Ukrajinské orgány nošení stuhy během letošních oslav zakázaly. Policie se pak v několika ukrajinských městech dostala do potyček s lidmi, kteří si jí přesto ozdobili.

Ukrajinská vláda se zákazem nošení svatojiřské pásky snaží zbavit zemi sovětského dědictví. Kromě toho za posledních několik let byly změněny názvy některých ukrajinských měst a zakázány některé ruské filmy a knihy.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz