25. října 2017 21:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové prý unášeli sirotky z Donbasu. Ukrajina je žaluje ve Štrasburku

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Členové Pravého sektoru čekají na zahájení protivládního shromáždění v centru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové Pravého sektoru čekají na zahájení protivládního shromáždění v centru... | foto: Reuters

KYJEV Ukrajina zažalovala Rusko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku kvůli únosům osiřelých dětí z Donbasu na východě Ukrajiny poté, co zde v dubnu 2014 vypuklo povstání proruských separatistů proti nové prozápadní vládě v Kyjevě.

Konflikt si za tři roky vyžádal více než 10 tisíc mrtvých. Podle ukrajinské žaloby Rusové odváželi osiřelé děti do Ruska. Moskva oficiálně jakékoliv zapojení do konfliktu na východě Ukrajiny popírá.

„Žaloba obsahuje více než stovku svědeckých výpovědí a velké množství dokumentů,“ oznámil ve středu ukrajinský ministr spravedlnosti Pavlo Petrenko v televizi. Podle ministra jde o druhou žalobu na Rusko ve Štrasburku; předchozí se týkala porušování lidských práv na anektovaném Krymu.

Zmocněnec ruského prezidenta pro práva dětí Pavel Astachov v létě 2014 ukrajinské obviňování z „únosů dětí“ důrazně odmítal a zdůrazňoval, že Rusko poskytlo útočiště nezletilým uprchlíkům, aby je zachránilo před boji; v ruských nemocnicích se tou dobou léčily desítky zraněných ukrajinských dětí.

Podle ruské televize NTV podal Kyjev na Rusko ve Štrasburku pět žalob kvůli připojení Krymu a konfliktu v Donbasu.

Ukrajinci již žalovali Rusko za diskriminaci Tatarů

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu letos v dubnu částečně vyhověl žádosti Ukrajiny o předběžné opatření vůči Rusku kvůli diskriminaci menšin, když vyzval Moskvu, aby nediskriminovala krymské Tatary a neodpírala zákonná práva krymským Ukrajincům. 

Žádosti Kyjeva o předběžné opatření vůči Rusku za financování terorismu, kterého se podle žalující strany Moskva dopouští podporou východoukrajinských separatistů, soud nevyhověl. Ve zdůvodnění uvedl, že Ukrajina musí nejprve řádně předložit potřebné důkazy o záměrném ruském vměšování a o účelnosti požadovaného předběžného opatření.

Ukrajina se v Haagu u nejvyšší soudní instance OSN domáhá odsouzení Ruska za podporu, kterou údajně poskytuje od dubna 2014 proruským radikálům v Donbasu v jejich boji proti centrální vládě v Kyjevě.

ČTK
  • 16Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz