Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Elon Musk | foto: Reuters

Premium Speciál
Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí v zákopové válce na východní Ukrajině. Plán Vladimira Putina a jeho generálů v únoru nepočítal s tím, že má jeho protivník po ruce několik překvapení. A že v dalších fázích vleklého konfliktu přijde s high-tech novinkami, které překonají i ty nejdivočejší fantazie válečných stratégů.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Další zbraně, které zaskočily Putina

Přinášíme vám průvodce zbraněmi, které používá ukrajinská armáda a jež se výrazně podepisují na charakteru největšího konfliktu v Evropě od 2. světové války.

Ačkoliv je nutno dodat, že inovativní postupy ukrajinské armády i Ruskem nečekané moderní zbraně jen částečně kompenzují ohromující ruskou převahu ve všech měřitelných segmentech.

III. „Muskovo“ bombardování

Nebe se zatáhlo clonou kouře a dýmu. Podél řeky hoří les a ruské dýmovnice přimíchávají do černého kouře bílé odstíny. Pod touto rouškou dává ruský velitel pokyn do akce. Všechno, co má kola a pásy, začíná překračovat řeku Severní Doněc na východě Ukrajiny. Mezi nimi a posledními ukrajinskými silami, které se zuby nehty drží u vesnice Bilohorivka, leží jediný pontonový most.

Všechno probíhá zdánlivě hladce. Ruský batalion zdárně překročí řeku, čítá 50 tanků a bojových vozidel pěchoty a téměř 1000 vojáků. Teď už jim nic nestojí v cestě. Když odříznou Bilohorivku, uzavřou donbaskou kapsu a celá ukrajinská obrana na levém břehu Dněpru se může definitivně zhroutit.

Vtom se však spustí peklo, jeden výbuch za druhým – možná dokonce z českých granátů, právě dělostřelecké munice jsme totiž na Ukrajinu poslali po tunách.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat