Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Elon Musk | foto: Reuters

Premium Speciál
Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí v zákopové válce na východní Ukrajině. Plán Vladimira Putina a jeho generálů v únoru nepočítal s tím, že má jeho protivník po ruce několik překvapení. A že v dalších fázích vleklého konfliktu přijde s high-tech novinkami, které překonají i ty nejdivočejší fantazie válečných stratégů.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Další zbraně, které zaskočily Putina

Přinášíme vám průvodce zbraněmi, které používá ukrajinská armáda a jež se výrazně podepisují na charakteru největšího konfliktu v Evropě od 2. světové války.

Ačkoliv je nutno dodat, že inovativní postupy ukrajinské armády i Ruskem nečekané moderní zbraně jen částečně kompenzují ohromující ruskou převahu ve všech měřitelných segmentech.

III. „Muskovo“ bombardování

Nebe se zatáhlo clonou kouře a dýmu. Podél řeky hoří les a ruské dýmovnice přimíchávají do černého kouře bílé odstíny. Pod touto rouškou dává ruský velitel pokyn do akce. Všechno, co má kola a pásy, začíná překračovat řeku Severní Doněc na východě Ukrajiny. Mezi nimi a posledními ukrajinskými silami, které se zuby nehty drží u vesnice Bilohorivka, leží jediný pontonový most.

Všechno probíhá zdánlivě hladce. Ruský batalion zdárně překročí řeku, čítá 50 tanků a bojových vozidel pěchoty a téměř 1000 vojáků. Teď už jim nic nestojí v cestě. Když odříznou Bilohorivku, uzavřou donbaskou kapsu a celá ukrajinská obrana na levém břehu Dněpru se může definitivně zhroutit.

Vtom se však spustí peklo, jeden výbuch za druhým – možná dokonce z českých granátů, právě dělostřelecké munice jsme totiž na Ukrajinu poslali po tunách.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat