• schránka
  • Přihlásit Můj účet

Ukrajinský voják testuje protitankovou raketu NLAW v Doněcké oblasti. (15. února 2022) | foto: AP

Premium

Speciál

Zbraně, které zaskočily Putina: raketomety od královny

Svět
  •   15:30

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč
Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí v zákopové válce na východní Ukrajině. Plán Vladimira Putina a jeho generálů v únoru nepočítal s tím, že má jeho protivník po ruce několik překvapení. A že v dalších fázích vleklého konfliktu přijde s high-tech novinkami, které překonají i ty nejdivočejší fantazie válečných stratégů.

Zbraně, které zaskočily Putina

Přinášíme vám průvodce zbraněmi, které používá ukrajinská armáda a jež se výrazně podepisují na charakteru největšího konfliktu v Evropě od 2. světové války.

Ačkoliv je nutno dodat, že inovativní postupy ukrajinské armády i Ruskem nečekané moderní zbraně jen částečně kompenzují ohromující ruskou převahu ve všech měřitelných segmentech.

I. Raketomety od královny

Po asfaltové silnici se směrem ke Kyjevu valí ruská pancéřová kolona. Vepředu tanky T-72, za nimi bojová vozidla pěchoty – takzvaná bévépéčka. Vypadá to na bezproblémový „výlet“ – země duní pod tíhou obrněnců a široko daleko nikdo, kdo by se jim postavil. Respekt, který vzbuzují, je ohromující.

Zničehonic však z aleje stromů u silnice vyletí bleskový projektil. „Odkud to šlo?“ Tankistům se na první dobrou nepodaří střelce najít – ale to už je první „tésedmdesátdvojka“ v plamenech. Záhadný střelec vypálil nad tank a smrtící střela posádce explodovala nad hlavou.

Teď už to jde ráz na ráz. Velitel kolony zavelí ostře doleva – pryč ze smrtící zóny, říká se tomu ve vojenské terminologii – a tanky s transportéry manévrují napříč silnicí. Vojáci vyskakují z bévépéček a chystají se k boji. Poslední tankisté se snaží dostat z hořícího tanku – ale moc šancí nemají. Vtom je zasažen další tank…

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autoři: Štěpán Hobza, Petr Vnouček