Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Děti, kuchyň, kostel, to je přednost našich žen. Rusové převzali slogan nacistů

Ruský billboard v okupované části Chersonské oblasti s heslem „děti, kuchyně, kostel“. Stejný slogan používali i nacisté. foto: Telegramový účet poradce mariupolského starosty Petra Andrjuščenka

Rusové umístili v okupované části Chersonské oblasti billboard, na kterém ženy vyzývají k návratu k plotně, péči o děti a chození do kostela. Užívají přitom stejné heslo, pod jakým si ideální úděl žen představovali i nacisté. Rusové přitom bez důkazů obviňují Ukrajince z neonacismu.
  14:19

Na billboardu je vidět modlící se žena s šátkem na hlavě. Nad svou hlavou má ruský „erb“ pro okupovanou dobytou Chersonskou oblast. „Děti, kuchyň, kostel. Smysl a přednost ruské ženy,“ uvádí velký nápis.

„Chersonská oblast. Okupovaná část. Žádný photoshop,“ napsal poradce mariupolského starosty Petr Andrjuščenko. „Bez komentáře.“

Heslo je doslovným překladem sloganu posledního německého císaře Viléma II. Pruského známého jako „tři K“: „Kinder, Küche, Kirche“. Němečtí nacisté ideu převzali a dále rozvíjeli.

Ideální německá žena podle nacistické ideologie byla domácí hospodyňka, která se obětavě stará o svého manžela a rodí árijské děti pro šíření nadřazené německé rasy. V souladu s tímto pojetím nacisté nechtěli, aby ženy vstupovaly do armády. Od své zásady upustili až během posledních chvil třetí říše.

Na plakátu Rusové slogan zmiňují jako ideál pro ruskou ženu. Ukrajinci opakovaně varují, že Moskva je považuje za zbloudilé Rusy, zpochybňuje Ukrajinu jako samostatný stát a hodlá zničit jakoukoliv myšlenku svébytného ukrajinského národa. Samozvaný doněcký gubernátor Pavel Gubarev například označil ty Ukrajince, kteří se vzpírají ruské invazi, za „Rusy posedlé ďáblem“.

Podle Ukrajinců Rusové neusilují o nic jiného než o jejich genocidu. Dokladem toho je mimo jiné odvážení ukrajinských dětí do Ruska a jejich výchova jako Rusů. Pozorovatelé připomínají, že k podobné praxi rovněž přistupovali i nacisté.

Moskva odůvodňuje invazi na Ukrajinu bojem proti údajnému ukrajinskému „neonacismu“. V čele Ukrajiny je přitom prezident židovského původu.Ukrajinští i západní představitelé ruské tvrzení odmítají a poukazují, že pokud se někdo chová jako nacisté, jsou to právě Rusové. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Rusko si vychovalo nového Adolfa Hitlera.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!