25. června 2019 13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajina zruší svou účast v Parlamentním shromáždění Rady Evropy. Vadí jí obnovené hlasovací právo Ruska

Evropská unie (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Evropská unie (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

KYJEV Ukrajina zruší svou účast v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE). Učinila tak v reakci na pondělní hlasování, které Rusku obnovilo hlasovací práva, informovala v úterý agentura Unian. Ukrajinská delegace se bude napříště účastnit pouze těch jednání, na nichž se bude hlasovat o sankcích proti Rusku.

Parlamentní shromáždění odňalo Rusku právo hlasovat v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. Server Deutsche Welle v této souvislosti upozornil, že Moskva v případě neobnovení hlasovacích práv hrozila odchodem z Rady Evropy (RE).

Důvodem k nynějšímu rozhodnutí rady byla také obava o stav lidských práv v Rusku. Odchod Ruska z RE by totiž znamenal, že se Rusové nebudou moci obracet na Evropský soud pro lidská práva (ESLP) coby poslední instanci, kde mohou napadnout rozhodnutí ruské justice.

Ve středu se ukrajinská delegace dočasně vrátí do sálu, kde chce společně s Gruzií proti rozhodnutí obnovit hlasovací práva Rusku podat odvolání. Bude požadovat, aby Rusové v této organizaci byli zbaveni všech pravomocí a práv zastávat výkonné funkce ve výborech. Poté už se Ukrajina jednání PACE účastnit nebude.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!