Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajina zvažuje žádost o vyslání sil OSN na povstalecká území v Donbasu

Volodymyr Zelenskyj rozhodne o případné žádosti Ukrajiny vůči OSN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volodymyr Zelenskyj rozhodne o případné žádosti Ukrajiny vůči OSN. | foto: Reuters

Kyjev Ukrajina bude požadovat vyslání mírového kontingentu OSN na povstalecká území v Donbasu, pokud uplatňování minských mírových dohod nepřinese žádné výsledky.

V kyjevském rozhlasu to v sobotu řekl ukrajinský ministr zahraničí Vadym Prystajko. O žádosti rozhodne prezident Volodymyr Zelenskyj, ministerstvo ji ale doporučí, řekl podle ukrajinské agentury Unian.

„Jakmile uvidíme, že v rámci Minska se nic neděje, můžeme zvážit tento krok,“ konstatoval Prystajko. Minské mírové dohody, uzavřené v běloruské metropoli v roce 2015, ukládají bojujícím stranám na východě Ukrajiny zastavení palby a stanoví podmínky nového správního uspořádání povstaleckých zón založeného na poměrně rozsáhlé autonomii.

Prezident Zelenskyj na návštěve Luhansku.
Ukrajinští vojáci v Luhanské oblasti.

Vyslání mírotvorců OSN na Donbas připouští Kyjev i Moskva, obě země ale mají rozdílné představy o jejich rozmístění. Podle Ruska by měly síly OSN střežit hlavně frontovou linii mezi povstalci a ukrajinskou armádou, Ukrajina doporučuje, aby byly vyslány na část ukrajinsko-ruské hranice, kterou Kyjev nekontroluje.

Vůči textu minských mírových dohod má ukrajinské vedení stále silnější výhrady. Kyjev dal před několika dny najevo, že připravuje návrh na jejich změnu, hotov má být do jara příštího roku. Moskva ale trvá na tom, že minské dohody v jejich nynějším znění nemají alternativu.

O řešení donbaského konfliktu minulé pondělí jednali v Paříži nejvyšší představitelé Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa. Na jednání byla dohodnuta výměna zajatců mezi Kyjevem a povstalci, která by se měla uskutečnit do konce roku. K většímu sblížení stanovisek mezi Ukrajinou a Ruskem ale při jednání nedošlo.

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.