Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajinci a Italové si dělají naschvály. Kvůli odsouzeným politikům

Svět

  21:24
CHARKOV - Nečekaný obrázek se naskytl obyvatelům ukrajinského Charkova, kteří se vydali do centra svého města. Na radnici zastupitelé vyvěsili velký portrét smějícího se expremiéra Silvia Berlusconiho, který byl nedávno odsouzen za daňové úniky.

Ukrajinci si na radnici pověsili portrét Berlusconiho foto: www.atv.kharkov.ua

Akce je podle médií odvetou za demonstraci římské radnice, která v pondělí vyvěsila portrét vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové.

"Ruce pryč od Berlusconiho! Římská radnice, podporuj nejen ukrajinského, ale i svého expremiéra!" stojí napsáno na velkém charkovském plakátu v ukrajinštině a italštině. Berlusconi se na obrázku usmívá, jeho tvář ale zakrývá náznak vězeňských mříží.

V Římě na radnici vyvěsili potrét Tymošenkové

Milánský soud v říjnu Berlusconiho nepravomocně odsoudil ke čtyřem letům vězení za údajné daňové úniky. Politik zpočátku oznámil odchod z politické scény, v poslední době ale své plány mění. Tymošenková si v Charkově odpykává sedmiletý trest za překročení pravomocí. Oba bývalí premiéři možnost jakéhokoli nezákonného jednání vylučují.

O podpoře Tymošenkové rozhodl v pondělí římský starosta Gianni Alemanno. Vyvěšení portrétu s nápisem "Svobodu pro Juliji Tymošenkovou" zastupitelé jednomyslně podpořili. Chtějí se navíc obrátit na radnice ostatních evropských metropolí, aby postupovaly stejně. Tymošenkové bylo v úterý 52 let, narozeniny už podruhé slavila ve vězeňské cele.

ČTĚTE TAKÉ:

Charkovským starostou je Hennadij Kernes, politik vládnoucí Strany regionů. Vítězná strana nedávných parlamentních voleb je hlavním politickým soupeřem opoziční formace Vlast (Baťkivščyna), které Tymošenková předsedá. Charkov, kde si expremiérka svůj trest odpykává, je jednou z hlavní bašt Strany regionů a celý východ země je považován za mocenskou základnu prezidenta Viktora Janukovyče.

Tymošenková není prvním politikem, který se na průčelí římské radnice objevil. V minulosti už takto místní zastupitelé vyjádřili podporu vůdkyni barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij a několika italským politikům, které zabili najatí vrazi místní mafie.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...