31. března 2019 10:53, aktualizováno 1. 4 12:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Volby na Ukrajině: s náskokem vede herec Zelenskyj, Porošenko ho označil za loutku oligarchy

Volodymyr Zelenskyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volodymyr Zelenskyj. | foto: Reuters

Kyjev Herec a politický nováček Volodymyr Zelenskyj vede po nedělních prezidentských volbách na Ukrajině před stávajícím prezidentem Petrem Porošenkem a bývalou premiérkou Julijí Tymošenkovou. Uvedla to státní volební komise po sečtení hlasů z více než dvou třetin volebních okrsků.

Podle dílčích výsledků prvého kola hlasování získal Zelenskyj 30,45 procenta hlasů, Porošenko 16,22 a Tymošenková 13,12 procenta hlasů. Účast dosáhla 63,52 procenta, z 29,6 milionu oprávněných voličů hlasovalo 18,8 milionu Ukrajinců.

Podle dosavadních výsledků by do druhého kola voleb hlavy státu měli postoupit Zelenskyj a Porošenko. To odpovídá i poznatkům z průzkumů provedených u volebních místností. Zelenskyj podle čtyř anket získal přes 30 procent hlasů, Porošenko necelých 18 procent. Tymošenková by na třetím místě měla dostat kolem 14 procent hlasů. Druhé kolo voleb se má konat 21. dubna.

Ústřední volební komise obdržela kolem 1700 stížností na porušení volebních pravidel, žádné vážnější problémy ale průběh hlasování nenarušily, napsala agentura Unian. Volební účast se podle předběžných informací pohybovala kolem 64 procent. Druhé kolo voleb se má konat 21. dubna.

Rusko možná výsledky voleb na Ukrajině neuzná, řekl ruský senátor Sergej Kosačov. Vše podle něj bude záviset na postoji Kyjeva ke stížnostem na průběh voleb.

Volby prezidenta na Ukrajině.
Ukrajinští vojáci si čtou informace o kandidátech v prezidentských volbách.

Volební štáb Tymošenkové označil první průzkumy u volebních uren za zmanipulované. Sama expremiérka tvrdí, že spolu s vítězem prvního kola Zelenským postupuje do druhého kola ona.

Podle agentury TASS Tymošenková vyzvala své stoupence, aby se dostavili k volebním místnostem a „domáhali se spravedlivého volebního výsledku“. Je prý přesvědčena, že po reálném sečtení hlasů „přestane Porošenkova mafie existovat“.

Zelenskyj předpokládané výsledky prvního kola označil za „první krok k velkému vítězství“. Dodal, že „průzkumů je hodně, ale vítěz je jen jeden“. Volební tým Zelenského se obává, že zástupci Tymošenkové budou odvolávat své lidi z volebních komisí, aby sabotovali proces sčítání hlasů.

Porošenko voličům slíbil, že vyhraje-li druhé kolo, zahájí „novou etapu návratu Donbasu a Krymu“. Vyzval voliče svého hlavního soupeře, aby ve druhém kole přešli na jeho stranu. O podporu rovněž požádal všechny kandidáty, kteří se nedostali do druhého kola a kteří „stojí pevně na proukrajinských pozicích“.

„Osud mě přivedl do boje s loutkou (oligarchy Ihora) Kolomojského, nedáme mu žádnou šanci,“ prohlásil prezident. Miliardář Kolomojskyj je považován za spojence a sponzora Zelenského, který svou nejpopulárnější roli ztvárnil právě v televizi 1+1, kterou Kolomojskyj žijící v Izraeli a Švýcarsku ovládá.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz