25. února 2018 5:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinky živí náhradní mateřství. Zákazníky jsou nejčastěji Číňané

Mnoho Ukrajinek žije v tísnivých poměrech, nový byznys je pro ně vítaným... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mnoho Ukrajinek žije v tísnivých poměrech, nový byznys je pro ně vítaným... | foto: Reuters

KYJEV/PRAHA Hitem sezony se na Ukrajině stalo náhradní mateřství. Mladé ženy činí šťastnými bezdětné páry z bohatších zemí i samy sebe. Největší zájem o děti z ukrajinských zdrojů mají v současnosti Číňané.

„Zveme dívky ve věku od 18 do 36 let, aby se zúčastnily našich programů. Dostanete nejen skvělou odměnu, ale darujete bezdětnému páru šanci na štěstí!“ 

Nábor agentury „Mama +“ je graficky zabalen do růžové, vajíčko s mašličkami má nalákat ty ženy, které za téměř tisíc dolarů prodají své vajíčko cizince. To je ale jen doplňkový byznys. Největší zájem je o náhradní matky. O ukrajinské ženy, které donosí nešťastným bezdětným párům z bohaté ciziny dítě.

V posledních měsících se nejčastějšími zákazníky četných klinik staly páry z Číny. Důvodů je hned několik. Především čínské obyvatelstvo bohatne a může si podobné investice dovolit. Za druhé je v Číně dnes módní vše evropské, včetně alespoň částečně evropského vzhledu. Za třetí, před dvěma lety v Číně povolili více než jedno dítě v rodině.

Číňané s evropskými rysy

Jenže, mnoha párům, které toužily po druhém dítěti, ujel vlak – především ženy jsou již na početí staré. Nevadí. Ukrajinští byznysmeni v oboru rozmnožování vše zařídí – ze spermatu čínského tatínka s pomocí darovaného ukrajinského vajíčka vyrobí embryo, a pokud Číňanka není schopna „své“ dítě ani donosit, dodají náhradní mladou matku. Novorozeně má pak čínské i ukrajinské kořeny.

Vše je legální a ve srovnání s jinými zeměmi, kde jsou podobné služby poskytovány, i levné a na dostatečně odborné úrovni. Ukrajina se stala světovým střediskem náhradního mateřství.

Ukrajinky přišly na to, jak si vydělat slušné peníze, zůstat doma a příliš se nenadřít. „Už nechci jezdit k vám na Západ a dělat tam služku lidem, kteří mají poloviční vzdělání než já. Nebo aby mi poté, když zjistí, že jsem Ukrajinka, nabízeli místo prostitutky. Tohle je legální a až na poslední fázi bezbolestné,“ vysvětluje svůj motiv Galina (jméno je pozměněno, náhradní matky i zahraniční páry si přejí zůstat v přísné anonymitě), čtyřiadvacetiletá studentka z města Kamenec-Podolskij. 

O možnosti náhradního mateřství se dozvěděla v ukrajinské televizi. Právě Galina ale nepatří k úplně nejnižší sociální skupině. Na jídlo má, rodiče také nejsou chudáci. Ale dívka toužila po vlastním autě, moderním značkovém oblečení, možná i po menším domku. Tohle by byla šance!

Jenže pro tento typ dívek ukrajinský zákon vytváří vážný problém. Náhradní mateřství nepovoluje bezdětným! Podle zjištění novinářů z BBC se tak snaží zabránit tomu, aby se prvorodička do „svého“ dítěte zamilovala a odmítla se ho potom vzdát. I když v kontraktu je jasně uvedeno, že právo na dítě mají ti, kdo si jeho donošení zaplatili. Nikoliv náhradní matka. Galina si tedy musela nejdřív porodit dítě vlastní, a pak se pustila do vydělávání peněz. V současnosti nosí třetí dítě, tentokrát páru z Japonska. Opět za svou službu jako v minulých případech dostane tisíce dolarů.

Samoživitelky z venkova

Na Ukrajinu došla řada s náhradním mateřstvím ve chvíli, kdy v Indii a Thajsku zakázali místním ženám, aby se nabízely jako náhradní matky pro cizince. Především Bangkok byl hojně navštěvován čínskými páry. Teď jezdí do Kyjeva.

Na Ukrajině už funguje řada specializovaných klinik, ve kterých za zahraniční pár i domácí náhradní matku vše vyřídí. Budoucí rodiče zaplatí kolem 45 tisíc dolarů. Zhruba 20 tisíc z toho dostane náhradní matka. Žádné oficiální statistiky se nevedou, ale odborníci odhadují, že dosud ročně asi 500 Ukrajinek porodilo dítě cizincům.

Tempo, se kterým zájemců ze zahraničí přibývá, je ovšem závratné – jen za poslední dva roky se zvýšil počet případů o 1000 procent. Nejčastějšími náhradními matkami jsou obyvatelky vesnic, samoživitelky s několika dětmi, kterým chtějí zajistit lepší budoucnost. Dostanou k dispozici kromě právníka i psychologa, který s nimi řeší případně vzniklé mateřské vazby na dítě.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky