Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přejmenujme Ukrajinu na Malorusko, žádají ruští nacionalisté

Svět

  7:15aktualizováno  14:25
KYJEV - Ruský poslanec za nacionalistickou stranu Vladimira Žirinovského požádal jazykové regulátory z Ruské akademie věd o to, aby Ukrajinu v ruštině opět přejmenovali na Malorusko, jak se říkávalo této zemi od 14. století až do bolševické revoluce v roce 1917. "Výraz Malorusko je záhodno využívat rovnoprávně s výrazem Ukrajina. Začít je třeba s politiky a novináři, pak se chytí i veřejnost," řekl poslanec Michail Děgťarjov listu Izvestija. Navíc prý výraz Ukrajina vymysleli a prosadili Poláci.
Demonstrace v Kyjevě. Ilustrační foto.

Demonstrace v Kyjevě. Ilustrační foto. foto: ČTK

Avšak Leonid Krysin, který má v příslušném ústavu akademie věd na starosti moderní ruštinu, pokládá výraz Malorusko za takový archaismus, že ve srovnání s Ukrajinou opravdu zní pramálo samostatně a spíše imperiálně - a nejspíše proto se z jazyka vytratil. Opětovné oživení by tedy potřebovalo opravdu závažné argumenty. Krysin také připomněl jiného západního souseda, kterému ruský výraz Bělorusko tak vadí, že Moskva navzdory tradici a jazykovým normám v oficiálních dokumentech raději používá běloruský výraz "Belarus", aby nedráždila spojence.

Agentura Interfax dodala, že v současnosti výrazy Malorusko či Novorusko používají povstalci operující na východě Ukrajiny.

Šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij agentuře AP řekl, že od konce příměří, které po deseti dnech vypršelo v pondělí, zaznamenaly vládní síly značné úspěchy. Mimo jiné ovládly 17 vesnic a od povstalců vyčistily přes dvě desítky měst, takže nyní kontrolují dvě třetiny východních oblastí. Z 36 rajónů (okresů) Doněcké a Luhanské oblasti jich prý vojsko ovládlo třiadvacet. Každá z obou oblastí se dělí na 18 rajónů.

Ukrajinská armáda dobyla město Mykolajivka

Právě povstalci v uplynulých dnech utrpěli velké ztráty. Ukrajinským jednotkám se povedlo při své ofenzívě osvobodit městečko Mykolajivka (rusky Nikolajevka) v Doněcké oblasti. Zprávu o osvobození přinesla v pátek agentura Unian s odvoláním na šéfa ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytra Tymčuka.

Operace se podle tohoto zdroje neobešla bez ztrát: vládní jednotky přišly o dva padlé a čtyři zraněné, údajně však zlikvidovaly nejméně 150 rebelů. Armáda do boje nasadila i dělostřelectvo a letectvo, s jejichž pomocí zničila opěrné body povstalců i sklad munice.

Ukrajinské ministestvo zahraničí v pátek ohlásilo, že poslalo Rusku diplomatickou stížnost kvůli "hrubému a systematickému narušování" vzdušného prostoru Ukrajiny. Například ve čtvrtek se podle Kyjeva odehrály dva takové incidenty.

Podle ukrajinských úřadů od poloviny dubna v bojích s povstalci zahynuly dvě stovky příslušníků vládních sil a více než šest stovek dalších utrpěly zranění.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!