4. července 2014 7:15, aktualizováno  14:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přejmenujme Ukrajinu na Malorusko, žádají ruští nacionalisté

Demonstrace v Kyjevě. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace v Kyjevě. Ilustrační foto. | foto: ČTK

KYJEV Ruský poslanec za nacionalistickou stranu Vladimira Žirinovského požádal jazykové regulátory z Ruské akademie věd o to, aby Ukrajinu v ruštině opět přejmenovali na Malorusko, jak se říkávalo této zemi od 14. století až do bolševické revoluce v roce 1917. "Výraz Malorusko je záhodno využívat rovnoprávně s výrazem Ukrajina. Začít je třeba s politiky a novináři, pak se chytí i veřejnost," řekl poslanec Michail Děgťarjov listu Izvestija. Navíc prý výraz Ukrajina vymysleli a prosadili Poláci.

Avšak Leonid Krysin, který má v příslušném ústavu akademie věd na starosti moderní ruštinu, pokládá výraz Malorusko za takový archaismus, že ve srovnání s Ukrajinou opravdu zní pramálo samostatně a spíše imperiálně - a nejspíše proto se z jazyka vytratil. Opětovné oživení by tedy potřebovalo opravdu závažné argumenty. Krysin také připomněl jiného západního souseda, kterému ruský výraz Bělorusko tak vadí, že Moskva navzdory tradici a jazykovým normám v oficiálních dokumentech raději používá běloruský výraz "Belarus", aby nedráždila spojence.

Agentura Interfax dodala, že v současnosti výrazy Malorusko či Novorusko používají povstalci operující na východě Ukrajiny.

Šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij agentuře AP řekl, že od konce příměří, které po deseti dnech vypršelo v pondělí, zaznamenaly vládní síly značné úspěchy. Mimo jiné ovládly 17 vesnic a od povstalců vyčistily přes dvě desítky měst, takže nyní kontrolují dvě třetiny východních oblastí. Z 36 rajónů (okresů) Doněcké a Luhanské oblasti jich prý vojsko ovládlo třiadvacet. Každá z obou oblastí se dělí na 18 rajónů.

Ukrajinská armáda dobyla město Mykolajivka

Právě povstalci v uplynulých dnech utrpěli velké ztráty. Ukrajinským jednotkám se povedlo při své ofenzívě osvobodit městečko Mykolajivka (rusky Nikolajevka) v Doněcké oblasti. Zprávu o osvobození přinesla v pátek agentura Unian s odvoláním na šéfa ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytra Tymčuka.

Operace se podle tohoto zdroje neobešla bez ztrát: vládní jednotky přišly o dva padlé a čtyři zraněné, údajně však zlikvidovaly nejméně 150 rebelů. Armáda do boje nasadila i dělostřelectvo a letectvo, s jejichž pomocí zničila opěrné body povstalců i sklad munice.

Ukrajinské ministestvo zahraničí v pátek ohlásilo, že poslalo Rusku diplomatickou stížnost kvůli "hrubému a systematickému narušování" vzdušného prostoru Ukrajiny. Například ve čtvrtek se podle Kyjeva odehrály dva takové incidenty.

Podle ukrajinských úřadů od poloviny dubna v bojích s povstalci zahynuly dvě stovky příslušníků vládních sil a více než šest stovek dalších utrpěly zranění.

Lidovky.cz, ČTK