4. května 2014 8:33, aktualizováno  11:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinská armáda postupuje k Doněcku. Jaceňuk míří do Oděsy

Ukrajinské jednotky na východě Ukrajiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinské jednotky na východě Ukrajiny. | foto: ČTK

KYJEV Obrněné jednotky ukrajinské armády a Národní gardy obklíčily města Slavjansk a Kramatorsk na severu Doněcké oblasti a míří jižním směrem na správní středisko Doněck. Napsala to v neděli ruská média v analýze nočních střetů na východě Ukrajiny. Podle kyjevské vlády se "protiteroristická operace", která začala v pátek, rozšíří na všechna města a obce, kde se proruští radikálové postavili nové státní moci.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk se v neděli vydal do Oděsy, aby zmírnil napětí vyvolané pátečními střety s tragickými následky.

Slavjansk, což je stotisícové město na severu Doněcké oblasti, po dlouhé době prožil klidnou noc bez střelby a explozí. Město je fakticky odříznuto od světa, všech 14 kontrolních stanovišť, které v okolí Slavjanska rozmístili povstalci, už obsadili příslušníci ukrajinské armády. Zcela v obklíčení je i nedaleký Kramatorsk, kde vzbouřenci drží jen centrální náměstí s radnicí.

"Až ukončíme operace ve Slavjansku a Kramatorsku, provedeme aktivní fázi operace i v dalších městech (kontrolovaných separatisty)," řekl v sobotu večer v ukrajinské televizi tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Parubij.

Obsazení věže i hořící autobusy

Dopoledne ukrajinské jednotky ve Slavjansku obsadily televizní vysílací věž, kterou dosud drželi povstalci. Ve městě podle agentury Unian vázne zásobování, obyvatelstvo pociťuje zejména nedostatek chleba.

Zcela v obklíčení je i nedaleký Kramatorsk, kde vzbouřenci drží jen centrální náměstí s radnicí. Ve městě podle ukrajinských i západních zpravodajů panuje kritická situace. Vzbouřenci podle zpravodaje listu The Guardian ve snaze zastavit postup vojáků přehradili ulice autobusy, trolejbusy a pneumatikami a zátarasy zapálili.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve stosedmdesátitisícovém Kramatorsku vládne chaos a systém zásobování a veřejné dopravy se zhroutil. Provoz musely zastavit čtyři obrovské strojírenské a hutní závody, kde pracuje na 50.000 lidí. Zaměstnanci kramatorských podniků nemají možnost dopravit se do práce a obávají se dalších bojů.

'Jsou tu ranění'

Podle ruských médií směřují po obklíčení Slavjanska a Kramatorska obrněné jednotky ukrajinské armády a Národní gardy jižním směrem na Doněck. K potyčkám mezi vládními silami a separatisty došlo v Kosťantynivce, která leží zhruba na půl cesty mezi Slavjanskem a Doněckem.

"Jsou tu ranění, ale přesný počet neznáme," řekl v televizi Rossija 24 jeden ze separatistů. Podle něj tanky a obrněné transportéry střílely po civilistech. Přestřelka následovala poté, co v Kosťantynivce přistály dva vrtulníky a vysadily vojáky, kteří zaútočili na pozice rebelů.

Boje jsou hlášeny z nedalekých obcí Družkivka a Ivanivka. Vojáci na tancích a obrněných transportérech tam likvidují barikády vzbouřenců a postupují na jih.

Oděsu chce uklidnit Jaceňuk

Napjatá atmosféra ovládá také ulice v jihoukrajinské Oděse, kde v pátek při požáru místní odborové centrály zahynulo 46 lidí a téměř 200 jich vyhledalo lékařskou pomoc. Oheň vyvolaly střety mezi stoupenci kyjevské vlády a proruskými radikály. Situaci chce v tomto milionovém městě uklidnit premiér Jaceňuk, který dnes z Kyjeva do Oděsy odjel.

V samotném Doněcku v sobotu večer vzali proruští demonstranti útokem budovu ukrajinské tajné služby SBU, která je ale prázdná. Zaútočili rovněž na sídlo Průmyslového svazu Donbasu, což je podnikatelská organizace, jejímž výkonným ředitelem je doněcký gubernátor Serhij Taruta. Z okna budovy vzbouřenci vyvěsili vlajku samozvané Doněcké lidové republiky.

Střelba se v noci ozývala i v Luhansku v nejvýchodnější části Ukrajiny. Podle agentury ITAR-TASS tam zahynul jeden stoupenec federalizace, jak ruská média říkají odpůrcům kyjevského režimu, a další dva lidé byli zraněni.

Lidovky.cz, ČTK

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.