Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinská armáda pátrá po nových vojácích v barech a kavárnách

Svět

  7:35
KYJEV - Návštěva nočního klubu v centru Lvova na západě Ukrajiny skončila pro tucet mladíků předáním povolávacího rozkazu do armády, která válčí v Donbasu na východě země s proruskými separatisty. Na způsoby, jakými si vojsko pomáhá k posilám, upozornila ukrajinská redakce zpravodajské stanice BBC.

Ilustrační foto: Ukrajinský voják foto: Reuters

Rusové prý unášeli sirotky z Donbasu. Ukrajina je žaluje ve Štrasburku

Zamaskovaní ozbrojenci v neprůstřelných vestách počátkem měsíce udělali zátah v populární lvovské pasáži Kriva Lipa plné barů a kaváren, jejichž návštěvníci nakonec skončili u odvodu před vojenskou komisí. Podobná razie se ještě dříve odehrála i v kyjevském klubu Jugendhub a nedávno také v Ternopilu. Podle BBC jde tedy patrně o „promyšlenou taktiku“.

Lvovský gubernátor akci podpořil. Noční podniky podle něj navštěvuje „zlatá mládež“, která by „nejprve měla sloužit ve vojsku a až pak se bavit“. Ombudsman naopak označil armádní akci za nezákonnou a postěžoval si generální prokuratuře, která dosud nereagovala. Armáda tak hodlá pokračovat v tom, co označuje za „předávání povolávacích rozkazů na veřejných místech“.

„Děvčata nechali odejít, kluky až poté, co zkontrolovali jejich studentské indexy v nějaké databázi,“ vylíčila zátah návštěvnice baru Paradox ve vzpomínané lvovské pasáži.

„Nebyl to žádný zátah, nikdo nebyl zatčen, vše se velice přehání,“ tvrdil novinářům lvovský vojenský komisař Oleksandr Tiščenko. Podle něj šlo o policejní akci, přičemž policisté prý pátrali po imigrantech a až při kontrole dokladů zjistili, že mají co do činění s mladíky, kteří se vyhýbají odvodu do armády - a tak jich rovnou celý tucet předvedli před odvodní komisi.

Vše se tedy podle armády odehrálo v souladu se zákonem, podle kterého policisté - na rozdíl od vojáků - mají právo civilistům kontrolovat doklady.

Sami policisté ale armádní verzi popřeli. „Nepříliš chytří vojenští komisaři tvrdí, že prý dělají nábor do armády za pomoci policie. Taková tvrzení jsou nepřátelská provokace. Policie se nikdy neplete do věcí ozbrojených sil,“ zdůraznil náčelník ukrajinské policie Serhij Knjazev.

Ukrajinskou armádu má během podzimního odvodu doplnit asi 9000 nováčků ve věku od 20 do 27 let. Kvótu se prý podařilo naplnit ze tří čtvrtin, místy ale pracovníci vojenských velitelství podle BBC připouštějí, že vše je horší než dříve, a tak náčelníci musí postupovat „tvůrčím způsobem“.

Ti, kdo se vojenské povinnosti snaží vyhnout, v kreativitě nezaostávají. Vrcholem je prý případ z Vinnycje, kde se dvaadvacetiletý mladík oženil s nevlastní sestrou své vlastní babičky, aby u odvodní komise mohl žádat o odklad, protože se stará o nemohoucí dvaaosmdesátiletou manželku.

Povinná služba v armádě byla na Ukrajině zrušena na podzim 2013, ale už o rok později byla obnovena kvůli bojům na východě země, které si dosud vyžádaly přes 10 tisíc mrtvých.

Ani žold, který v přepočtu činí měsíčně asi 2600 Kč, mladé muže do armády neláká. „Lidi se teď bojí jít do kavárny a raději sedí doma,“ říká devatenáctiletá Sofia ze Lvova.

Podzimní odvody skončí na Ukrajině 28. listopadu.

Autor: