Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
21. července 2014 11:04, aktualizováno  13:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinští vojáci útočí na Doněck. Jaceňuk: Rusko je na straně zla

Ozbrojení proruští rebelové projíždějí Doněckem (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozbrojení proruští rebelové projíždějí Doněckem (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinské ozbrojené síly v pondělí zahájily útok s cílem proniknout do bašty proruských separatistů Doněcka. Prudké boje s nasazením tanků se odehrávají u tamní železniční stanice. Již brzy dopoledne svědci informovali o silných explozích ve městě. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk vyzval Moskvu, aby povstalce přestala podporovat. „Rusko je na temné straně,“ prohlásil.

Jeden z vůdců samozvané "Doněcké lidové republiky" Sergej Kavtaradze uvedl, že do města se snaží proniknout přinejmenším čtyři tanky a obrněné transportéry vládních sil. Zpravodaj agentury Reuters na druhé straně viděl dva tanky povstalců, které mířily k železniční stanici. Řada minibusů zároveň k místu přivážela desítky ozbrojenců, zatímco civilisté odtud prchali.

Čtyři mrtví

Operace má zatím podle ukrajinských médií čtyři mrtvé civilisty a neupřesněný počet raněných. V oblastech bojů je citelný nedostatek lékařů a sanitních vozů, napsal zpravodajský server Cenzor. Granáty vybuchují nedaleko škol a nákupních center.

Hlavní vlakové nádraží v Doněcku.

Hlavní vlakové nádraží v Doněcku.

Několik železničních stanic ve městě bylo spěšně evakuováno, železniční zaměstnanci se uchýlili do podchodů. Podle ruských agentur se bojuje i v centru Doněcka a u autobusového nádraží. Obchody v Doněcku jsou uzavřeny, úřady nepracují a sklepy a provizorní kryty jsou plné lidí. Městská doprava nefunguje.

Šéf povstaleckých oddílů Igor Girkin-Strelkov novinářům sdělil, že armádní jednotky útočí i na několik obcí na předměstí Doněcka, které hoří. Postup pěchoty kryje dělostřelectvo, pozice radikálů jsou pod soustavnou palbou z houfnic a raketometů.

Mluvčí ukrajinské "protiteroristické operace" Vladislav Selezňov se podle agentury omezil na sdělení, že operace je "v aktivní fázi", ale odmítl komentovat zprávy, že jednotky vstoupily do povstalecké bašty Doněcka.

"Aktivní fáze protiteroristické operace pokračuje. Nebudeme oznamovat žádné pohyby jednotek," prohlásil Selezňov.

ČTĚTE TAKÉ:

Nevycházejte z domů

Doněcká radnice v prohlášení na internetu upozornila, že v okolí nádraží je nebezpečno, a jmenovala místa, kde se bojuje. Zároveň varovala obyvatele před vycházením z domů. "Žádáme obyvatele..., aby nevycházeli z domů a neopouštěli byty," vyzvala naléhavě. Sdělila také, že granáty poškodily jednu devítipatrovou budovu a že v místě byla přerušena hromadná doprava.

Boje u Luhansku:

Doněck s Luhansk jsou metropolemi povstaleckých regionů - Doněcké a Luhanské republiky. Ukrajinské síly stahují obklíčení kolem obou měst a o víkendu se už tvrdé boje odehrávaly na okraji Luhanska. Ukrajinský prezident Petro Porošenko dal najevo, že chce během "protiteroristické operace" obnovit kontrolu státu nad Doněckem.

Porošenko rovněž nařídil armádě zastavit bojové operace v okruhu 40 kilometrů od místa pádu trosek malajsijského letadla. Navrhl rovněž, aby se k vyšetřování příčin katastrofy připojilo i Rusko.

Podle ruských odborníků by se do vyšetřování měl zapojit takzvaný Mezistátní letecký výbor (MAK). Organizace se sídlem v Moskvě vyšetřuje po rozpadu SSSR velkou většinu leteckých nehod v postsovětském prostoru. Jejími členy jsou všechny bývalé sovětské republiky kromě pobaltských států a Gruzie, tedy i Ukrajina.

Jaceňuk: Rusko je na straně zla

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v pondělí kritizoval Vladimira Putina za posílání zbraní a ozbrojenců povstalcům. Ruskému prezidentovi vzkázal, že by měl pochopit, že "už je toho dost".

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

"Neočekávám od ruské vlády nic. Dodávají povstalcům zbraně, posílají jim bojovníky. Putin by měl pochopit, že už je toho dost. Tohle není konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem. Je to mezinárodní konflikt," citovala Jaceňuka agentura Reuters.

"Rusko je na temné straně, na straně zla," dodal úřadující předseda ukrajinské vlády.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!