25. listopadu 2013 11:41, aktualizováno  16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinská opozice chce pád vlády, EU odsoudila nátlak Moskvy

Demonstrace v Kyjevě vyvrcholila útokem na sídlo vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace v Kyjevě vyvrcholila útokem na sídlo vlády. | foto: Reuters

KYJEV Evropa v pondělí dala Moskvě na vědomí ostrý nesouhlas s nevybíravým tlakem na Ukrajinu, který koncem minulého týdne vyústil v odvolání ukrajinského podpisu pod připravovanou smlouvou o přidružení k Evropské unii. V centru Kyjeva i v dalších městech pokračují demonstrace rozhořčených aktivistů opozice, která s integrací spojovala nastolení evropských standardů, posílení demokracie a větší nezávislost na Rusku. Ukrajinská opozice hodlá v parlamentu vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Mykoly Azarova.

Unijní špičky v neobvykle tvrdě formulovaném prohlášení odsoudily "vnější tlak", kterým Rusko na svého západního souseda působí. José Barroso a Herman Van Rompuy "rozhodně odmítají ruské stanovisko a ruský postup". Oba politici ale věří, že "ani při vědomí silného tlaku na Ukrajinu krátkodobé úvahy nepřeváží nad dlouhodobými výhodami, které by partnerství přineslo". Evropská nabídka na podpis asociační dohody a související dohody o volném obchodu jsou podle bruselské exekutivy stále na stole.

Protivládní protesty

V centru Kyjeva se v pondělí stovky demonstrantů znovu pokusily napadnout sídlo ukrajinské vlády, které od nedělní mohutné opoziční demonstrace chrání silné policejní oddíly. Dav prorazil zátarasy před vchody do budovy, ale těžkooděnci odrazili útok obušky a slzným plynem. Před hlavní vládní budovou se shromáždilo asi tisíc lidí, z nichž část v centru Kyjeva nocovala. Demonstranti žádají podpis asociační dohody, demisi vlády a nové volby.

VÍCE ZDE:

Proti rozhodnutí ukrajinské vlády protestovali Ukrajinci i v centru Prahy. Na Václavském náměstí se sešlo kolem dvaceti lidí, mezi nimi i manžel vězněné expremiérky Oleksandr Tymošenko, žíjící od loňska v českém azylu.

Podle účastníků akce chtějí Ukrajinci žíjící v Česku dát najevo, že jim záleží na integraci Ukrajiny do evropských struktur. Doufají, že by poté mohlo dojít ke zrušení víz mezi Českem a Ukrajinou.

Opozice chce pád vlády

Ukrajinská opozice v pondělí odeslala do parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry vládě premiéra Azarova. Kabinet podle opozičních poslanců sabotuje vládní program, jehož cílem je sblížení s Evropou. Návrh předložily poslanecké kluby opozičních stran Vlast, UDAR a Svoboda. Nejbližší schůze jednokomorového ukrajinského parlamentu se uskuteční 3. prosince.

Ruský prezident Vladimír Putin hovoří s Viktorem Janukovyčem v Minsku (archivní...

Ruský prezident Vladimír Putin hovoří se svým ukrajinským protějškem Viktorem Janukovyčem v Minsku.

Ukrajinská média ale nedávají opozičnímu kroku příliš nadějí na úspěch. Vládní Strana regionů má sice ve sněmovně formálně menšinu, ale může se opřít o spolehlivou podporu komunistů a řady nezařazených poslanců. Hlasování o nedůvěře by měl podle komentátorů kabinet bez větších problémů přežít.

Ukrajinský ministr zahraničí Leonid Kožara v pondělí potvrdil dřívější informace o tom, že prezident Viktor Janukovyč stále počítá s účastí na summitu ve Vilniusu, kde měl koncem tohoto týdne asociační smlouvu podepsat. I když se podpis neuskuteční, "zájem Ukrajiny o integraci trvá," řekl Kožara.

Kyjevský list Segodňa dnes napsal, že Ukrajina s EU pokračuje v důvěrných jednáních o podmínkách přidružení. Kyjev má prý dva hlavní požadavky. Mezinárodní měnový fond by měl poskytnout Ukrajině půjčku deset miliard dolarů, a to bez dosavadní podmínky, aby vláda zvýšila obyvatelstvu ceny za odběr plynu. Druhým požadavkem je zavedení preferenčních kvót pro odběr ukrajinské produkce na evropském trhu.

List soudí, že Evropská unie na ukrajinské podmínky nakonec přistoupí. Nestane se tak ale prý dřív než na podzim příštího roku po volbách do Evropského parlamentu.

Vláda: Nebojíme se vás

Premiér Azarov v pondělí opozičním aktivistů vzkázal, že se jejich akcí nebojí a že na svém rozhodnutí zastavit sbližování s Evropou a rozšířit vztahy s Ruskem trvá. V rozhovoru pro ruská média naznačil, že demonstrace nejsou živelné, ale připravené ze zákulisí.

"Pokud se porušuje zákon, pak se rozhodně nebudeme chovat jako v roce 2004, kdy před našima očima rozpoutali pokus o svržení vlády," připomněl premiér ruským novinářům "oranžovou revoluci" z roku 2004, která anulovala výsledky prezidentských voleb a vynesla k moci dnes vězněnou Juliji Tymošenkovou.

Ta je v Charkově ve faktické izolaci. Do nemocnice, kde si léčí vyhřezlou ploténku, se k ní bezvýsledně pokoušejí dostat příslušníci její rodiny i spolupracovníci ze strany Vlast, jejíž je Tymošenková stále předsedkyní. V nemocnici se prý zhoršila sanitárně epidemiologická situace, a tak vedení ústavu do objektu nikoho nepouští. Jak dlouho má karanténa trvat, nikdo neví.

Chceme do Evropy, neslo se Kyjevem:

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Prodej prostorného bytu v brandýském sídlišti 4+1 Chobotská
Prodej prostorného bytu v brandýském sídlišti 4+1 Chobotská

Chobotská, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
4 250 000 Kč