Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinská opozice prý v Praze chystala provokaci proti Janukovyčovi

Svět

  13:09
KYJEV/PRAHA - Ukrajinská opozice prý v Česku připravovala provokační akci, která měla vyrobit důkazy o podílu ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče na vraždě vlivného politika a podnikatele Jevhena Ščerbaně v roce 1996. Pro kyjevský list Segodňa to v pátek uvedl první náměstek ukrajinského generálního prokurátora Renat Kuzmin.

Rozdělená Ukrajina. Bývalý prezident Viktor Juščenko a dnes vězněná bývalá premiérka Julija Tymošenková rozzlobili ruskojazyčný východ a jih země prosazováním ukrajinštiny a vstupu do EU a NATO. foto: Reuters

Kuzmin však také prohlásil, že informace o "diskreditační akci" doposud nejsou ověřené a je nutné je prošetřit.

Miliardář Ščerbaň, poslanec a šéf vlivné ukrajinské finanční skupiny, byl spolu se svou manželkou zastřelen na letišti v Doněcku. Z vraždy bylo o šest let později obviněno osm lidí, z nichž tři byli odsouzeni na doživotí. Vyšetřování bylo uzavřeno počátkem letošního roku se závěrem, že zločin si objednala vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková. Bývalé premiérce by v případě odsouzení hrozilo doživotí.

Tymošenková obvinění rozhodně odmítá, podle jejích obhájců mohl mít ve zločinu prsty Janukovyč, její hlavní politický oponent. "Motiv k vraždě Ščerbaně měl Janukovyč. Čtyři měsíce po Ščerbaňově smrti se stal gubernátorem Doněcké oblasti, což by se za Ščerbaňova života nikdy nestalo," prohlásil letos v lednu advokát Serhij Vlasenko.

Julija Tymošenková na snímku z roku 2011

Schůzka v Praze

Kuzmin v rozhovoru pro list Segodňa řekl, že v Praze se s lidmi Tymošenkové sešel bývalý major ukrajinské prezidentské ochranky Mykola Melnyčenko. Obdržel od nich návrh, aby část důkazů, jež má prý k dispozici, zfalšoval tak, aby se podezřelým ve Ščerbaňově kauze stal Janukovyč. "Všechno je to třeba objasnit," řekl Kuzmin, aniž dodal další podrobnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

S Melnyčenkem se v Praze setkal manžel Tymošenkové Oleksandr, který v České republice loni získal azyl. Sám Tymošenko letos v květnu časopisu Forbes řekl, že návrh na obvinění Janukovyče z vraždy mu předložil Melnyčenko. S bývalým majorem ochranky se ale jako s nedůvěryhodnou osobou odmítl bavit a víckrát se s ním nesešel.

Podle Kuzmina se v Česku chystaly i další provokace, včetně spiknutí proti jeho osobě. Prokurátor bez dalších podrobností uvedl, že mělo být dojednáno jeho zatčení při loňské služební cestě do Spojených států.

Do Prahy přijel i generální prokurátor Pšonka

Prokutáror Kuzmin se výrazně angažoval v takzvané plynové kauze, při níž byla Tymošenková před dvěma lety odsouzena k sedmi letům vězení. Loni v říjnu sám oznámil, že mu americké úřady odebraly vstupní vízum. Na protest proti tomuto kroku si prý stěžoval dopisem prezidentu Baracku Obamovi. Odebrání víz označil za komplot ukrajinské opozice.

V dnešním rozhovoru pro Segodňa Kuzmin dále uvedl, že v tomto týdnu v Praze pobývala ukrajinská skupina státních žalobců vedená generálním prokurátorem Viktorem Pšonkou. Prokurátoři podle Kuzmina požádali o výslech bývalého ukrajinského ministra hospodářství Bohdana Danylyšyna, který v roce 2011 dostal v České republice azyl. Na Ukrajině byl obžalován z mnohamilionových finančních machinací. Při podvodech se státními zakázkami měl podle žalobců způsobit státu škodu ve výši 31,9 milionu hřiven (76,8 milionu korun).

VÍCE ZDE:

Podle Pšonkovy náměstkyně Lilije Frolovové výslech Danylyšyna provedla česká strana a ukrajinští vyšetřovatelé mu byli přítomni. Sám Pšonka při výslechu nebyl.

O pobytu generálního prokurátora Ukrajiny na svých webových stránkách v minulých dnech informovalo Nejvyšší státní zastupitelství ČR a ministerstvo spravedlnosti. Oznámily, že s Pšonkou v úterý jednali nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ministryně Marie Benešová.

"Jednalo se o čistě zdvořilostní návštěvu, při které nebyla probírána žádná konkrétní kauza. Tématem rozhovorů byly především změny v ukrajinské legislativě před podpisem asociační dohody mezi Ukrajinou a EU," řekla ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová odmítla upřesnit, jaká témata se na schůzce s Pavlem Zemanem řešila. Připustila však, že žádost o právní pomoc týkající se Danylyšyna žalobci od ukrajinské strany opravdu obdrželi.

Autoři: ,