Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Janukovyč ustoupil, ale ukrajinské opozici to nestačí. Žádá demisi

Evropa

  16:38aktualizováno  22:34
KYJEV - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč ohlásil přebudování vlády, ke kterému má dojít na mimořádné schůzi parlamentu v Kyjevě v úterý 28. ledna. Opozice však vzápětí podle agentury Interfax dala najevo, že tento krok považuje za nedostatečný a že nyní již požaduje demisi hlavy státu.

Vitalij Kličko foto: Reuters

Janukovyč podle Interfaxu také slíbil pozměnit nedávno přijaté sporné zákony, zpřísňující postih demonstrantů, a amnestovat všechny zatčené účastníky protivládních protestů, kteří se nedopustili těžkých zločinů. Zároveň varoval, že pokud se nepodaří situaci uklidnit po dobrém, využije k tomu všech zákonných metod.

"Už to nestačí"

Prezidentovy sliby ale opozici neuspokojily. Opoziční předák Vitalij Kličko prohlásil, že Janukovyčova nabídka reorganizace kabinetu už nestačí, nyní lidé žádají prezidentův odchod.

Vitalij Kličko

"Ještě před měsícem by se Majdan (náměstí Nezávislosti) rozešel, kdyby odstoupil ministr vnitra. Ještě před dvěma týdny by stačilo lidi uspokojit demisí vlády. Dnes lidé požadují odstoupení prezidenta," citovala Klička agentura Interfax. Předseda strany UDAR připomněl, že na dosavadní výsledky jednání opozice s prezidentem zareagovali kyjevští demonstranti hvízdotem.

"Kabinet bude přebudován, až se 28. ledna uskuteční mimořádná schůze Nejvyšší rady," řekl Janukovyč během schůzky s představiteli církví a náboženských organizací. "Příští úterý na mimořádné schůzi přijmeme rozhodnutí o vládě, které podepíši. Zreformujeme kabinet, abychom našli z profesionálního hlediska optimálního složení. Obnovená vláda musí pracovat pro ukrajinský stát," zdůraznil.

Revoluce?

Opozice a protivládní demonstranti se však domáhají zrušení protidemokratických zákonů, odstoupení nynějšího vedení země a vypsání předčasných voleb. Vzpoura proti Janukovyčovi se z Kyjeva, kde lidé demonstrují už déle než dva měsíce, v posledních dnech rozšířila už na téměř polovinu země (VÍCE ČTĚTE ZDE).

Janukovyč poznamenal, že změny ve sporných zákonech by měly být výsledkem kompromisního ujednání s opozicí. Vládní tábor nicméně až dosud ve sněmovně disponoval většinou hlasů, proti které menšinová opozice nic nezmohla.

PŘÍMÝ PŘENOS Z UKRAJINY NA KANÁLE ESPRESO.TV:

"Budeme pokračovat v dialogu s vůdci opozice. Udělám vše, abych ukončil tento konflikt, abych ukončil násilí. Jestli se to nepovede po dobrém, uplatníme všechny zákonné metody," varoval ovšem Janukovyč při setkání s církevními činiteli.

Prezident také tvrdil, že pořádkové síly zasahují v rámci zákona, zatímco nebezpečí pro veřejnost představují radikálové, kteří se vydělili z řad opozičních demonstrantů na náměstí Nezávislosti v Kyjevě a kteří mimo jiné obsazují úřední budovy. Úřady nicméně usilují o další dialog a hledání kompromisů, prohlásil Janukovyč. Podle jeho slov je třeba ukončit radikální akce a upustit od okupace ministerstev a úřadů, která by měla pro Ukrajinu ničivé důsledky.

VŠE o dění na Ukrajině ČTĚTE ZDE

Protivládní demonstrant na barikádách.

Eurokomisař Füle jednal s Janukovyčem i s Kličkem

Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se setkal s komisařem pro rozšíření Evropské unie Štefanem Fülem, který přicestoval do Kyjeva na dvoudenní návštěvu. Oznámila to bez dalších podrobností prezidentská kancelář. V podvečer se Füle setkal i s předákem ukrajinské opozice Vitalijem Kličkem.

Füle podle bruselských diplomatických zdrojů hodlal v besedě s Janukovyčem zastávat jasné stanovisko: má tlumočit názor, že akce proti demonstrantům jsou nepřípustným porušováním lidských práv a důvodem k vážnému znepokojení. "Na jednáních s evropskou stranou, zejména se Štefanem Füle, budou záviset i rozhovory s (ukrajinskými) úřady o řešení politické krize," řekl podle agentury Unian před schůzkou s komisařem Kličko. Ačkoli opozice požaduje prezidentovu demisi, Janukovyč "se snaží tvářit, že se nic neděje", a tak urovnání krize bude podle Klička v mnohém záviset i na prostřednících z EU.

Eurokomisař Štefan Füle (vpravo) s lídrem opoziční strany UDAR Vitalijem Kličkem.

Eurokomisař bude na Ukrajině jednat i v sobotu: má se sejít s dalšími lídry opozičních stran a se zástupci občanské společnosti. Na jeho jednání bude příští týden ve čtvrtek navazovat návštěva ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonové.

Tlak Západu na ukrajinské vedení má podpořit i intervence jednotlivých členských států osmadvacítky. K pohovoru na ministerstvu zahraničí a k vysvětlení vývoje v Kyjevě byli pozvání velvyslanci Ukrajiny v Berlíně a Paříži. Polský prezident Bronislaw Komorowski varoval kyjevské úřady, že sankce proti nim mohou být vyhlášeny "v kterémkoli okamžiku".

Autoři: ,