Sobota 22. února 2020svátek má Petr 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zatykač na Janukovyče. Je to masový vrah, tvrdí ukrajinská policie

Viktor Janukovyč je masový vrah, shodují se demonstranti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viktor Janukovyč je masový vrah, shodují se demonstranti. | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinská policie vydala na svrženého prezidenta Viktora Janukovyče zatykač kvůli hromadným vraždám civilistů. Pátrá i po dalších představitelích bývalého režimu. Oznámil to nový úřadující ukrajinský ministr vnitra. Ozbrojené srážky před svržením režimu si v Kyjevě minulý týden vyžádaly desítky lidských životů. Janukovyč byl v neděli viděn na Krymu, ale nyní není známo, kde se nalézá.

"Dnes ráno začalo vyšetřování hromadných vražd. Po Janukovyčovi a řadě dalších činitelů bylo vyhlášeno pátrání," uvedl na Facebooku Arsen Avakov, který nyní stojí v čele ukrajinského ministerstva vnitra. Avakov připustil, že neví, kde se sesazený prezident nyní nalézá.

Kde se skrývá?

Avakov dodal, že Janukovyč v pátek 21. února odletěl vrtulníkem z Kyjeva do Charkova, kde se hodlal zúčastnit sjezdu své Strany regionů. V sobotu 22. února, po přenocování v charkovské rezidenci, se ale odmítl sjezdu zúčastnil, nahrál pouze na video projev a vrtulníkem odletěl do Doněcka. Tam spolu se svou ochrankou přestoupil do dvou soukromých letounů typu Falcon. Jejich odletu však zabránili pohraničníci. Poté Janukovyč odjel do rezidence v Doněcku, kde strávil několik hodin. Pozdě večer kolona automobilů s Janukovyčem vyrazila na Krym, kam prý dorazila v neděli 23. února.

Demonstrace proti Janukovyčovi před ukrajinským konzulátem v New Yorku.

Demonstrace proti Janukovyčovi.

"Ubytoval se v jednom soukromém sanatoriu. Schválně se vyhýbal státním zařízením, včetně prezidentské rezidence, kam se původně chystal," citovala Avakova agentury ITAR-TASS.

Když se Janukovyč podle Avakova dozvěděl o jmenování svého prozatímního nástupce a o odletu nových šéfů ministerstva vnitra a tajné služby na Krym, rychle ze sanatoria vyrazil na letiště Belbek. Ale nedojel tam a zastavil se v soukromé rezidenci u jihokrymské Balaklavy, kde se prý rozloučil s tou částí svých strážců, kteří si jej nepřáli následovat.

ČTĚTE TAKÉ:

V noci na pondělí se Facebooku objevila zpráva, že sesazený prezident Viktor Janukovyč byl v Balaklavě zadržen, nový šéf ukrajinské kontrarozvědky SBU Valentyn Nalyvajčenko to však podle agentury Interfax zpochybnil. "Nic o tom nevím," řekl Nalyvajčenko, který pochází ze strany UDAR opozičního předáka Vitalije Klička.

Ukrajinský portál Liga.net v noci uvedl, že Janukovyč byl spatřen v Sevastopolu v doprovodu ruských námořníků. V krymském Sevastopolu sídlí ruská černomořská flotila. Podle agentury AP ukrajinské ministerstvo vnitra nepotvrdilo ani tuto informaci.

Janukovyč, který v předchozích dnech prohlásil, že Ukrajinu neopustí, se prý pokusil o útěk ze země již v sobotu, kdy chtěl z doněckého letiště odletět do Ruska. Poté se uchýlil na neznámé místo.

Návrat k normálnímu životu?

V Kyjevě v pondělí dopoledne vládne klid, ale lidé na Majdanu zatím zůstávají. Organizátoři protestů nehodlají shromáždění rozpustit, aby se neopakovalo selhání "oranžové revoluce" z roku 2004, řekl ČTK český poslanec Evropského parlamentu (EP) Libor Rouček, který je s delegací EP v Kyjevě.

"V Kyjevě je klid. V ulicích panuje normální život, začíná pracovní týden, lidé jdou za svými denními povinnostmi. Ale samozřejmě na Majdanu stále jsou stovky lidí. Organizátoři, se kterými jsme mluvili, na rozdíl od roku 2004 nechtějí Majdan vyklidit, chtějí udržovat tlak na politiky, aby se to nezvrhlo jako v roce 2004," řekl Rouček v telefonickém rozhovoru a dodal, že stovky demonstrantů zůstávají i před sídlem parlamentu. Vše se odehrává v klidu.

Osud sesazeného prezidenta Janukovyče sice zůstává neznámý, ale Rouček by neodepisoval Stranu regionů, v jejímž čele Janukovyč stával.

"Neměli bychom tuto stranu odepisovat. Volilo ji deset milionů lidí, a to nejen z ruskojazyčné části země. Podle průzkumů veřejného mínění má nadále podporu 20-30 procent obyvatel. V zájmu zachování jednoty země bude další působení této strany velmi důležité," upozornil.

"Mluvili jsme s (ukrajinským poslancem) Serhyjem Tyhypkem, který se stává novou vůdčí osobností Strany regionů a je velmi reformně orientovaný. Je si vědom, kde strana udělala chyby. Chce během měsíce uspořádat sjezd, kde by zhodnotili situaci a snažili se reformovat. Je třeba, aby se strana distancovala od Janukovyče, což již učinila, omluvila se a na tomto základě se obnovila," dodal Rouček.

KRIZE NA UKRAJINĚ:

Aktuální dění:

Pohled analytiků:

Čeští politici:

Muž drží za ruku svého mrtvého syna.

Bez politické stability Ukrajina zkrachuje

Pokud jde o další vývoj na Ukrajině, prioritou nového vedení by měla být politická stabilita a řešení finančních a ekonomických problémů, "protože bez toho Ukrajina zkrachuje", míní Rouček. Podle jeho slov ukrajinští předáci sice mají zájem co nejdříve asociační dohodu s EU podepsat, ale také si uvědomují domácí problémy, které musí nejdříve vyřešit. "V zájmu jak Ukrajiny, tak EU je dohodu podepsat, až bude vhodná doba po prezidentských volbách, aby byla jasná legitimita na ukrajinské straně, aby lidé dali novému prezidentovi i v tomto bodě zelenou," řekl.

Delegace EP se v Kyjevě měla setkat s prozatímním prezidentem Oleksandrem Turčynovem a s expremiérkou Julijí Tymošenkovou, ale vzhledem k revoluční situaci se program neustále mění, a tak zřejmě europoslanci budou jednat s novým generálním prokurátorem, s předákem Tymošenkové strany Vlast Arsenijem Jaceňukem a se zástupci krymských Tatarů.

I podle českého velvyslance Ivana Počucha vládne v Kyjevě klid; šéf české mise na Ukrajině proto hodlá Prahu požádat o zmírnění bezpečnostních opatření na velvyslanectví i o změnu doporučení určeného českým občanům cestujícím na Ukrajinu, jakkoli je třeba nadále dbát zvýšené ostražitosti. "Zdá se, že v Kyjevě po všech těch strašných událostech je normální režim. Barikády samozřejmě zůstávají, ale doprava, obchody a školy fungují," uvedl v telefonátu s ČTK velvyslanec.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....