5. prosince 2017 10:07, aktualizováno  12:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Prohra gruzínského exprezidenta. Saakašvili hrozil, že skočí ze střechy, zatkla ho ukrajinská policie

Bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho zadržela ukrajinská tajná... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho zadržela ukrajinská tajná... | foto: Reuters

KYJEV Ukrajinská tajná policie SBU v úterý v Kyjevě zadržela bývalého gruzínského prezidenta a oděského gubernátora Michaila Saakšviliho, údajně kvůli podezření ze spolupráce s kriminální organizací. S odkazem na policejní prohlášení o tom informoval list Ukrajinska pravda. Policie také zatkla nejméně pět přívrženců gruzínského politika, kteří zadržení Saakašviliho násilím bránili.

SBU v úterý ráno v bytě gruzínského politika zahájila razii. Podle zdroje agentury Unian se vyšetřování týká financování protivládních mítinků, které politik na Ukrajině organizoval. Na podporu Saakašviliho se před jeho domem sešlo několik stovek jeho stoupenců, kteří se následně střetli s příslušníky bezpečnostních složek. Protestující na policisty házeli dýmovnice a petardy, policie proti nim použila slzný plyn. Podle agentury Unian několik lidí utrpělo zranění.

Demonstranti i nadále brání převozu Saakašviliho. Na ulici, kterou v centru Kyjeva jede automobil převážející politika, začali stavět barikády. Na pomoc bezpečnostním složkám dorazila i národní garda.

Zpátky do Gruzie ho nevydají

Ukrajina se Saakašviliho zpět do Gruzie vydat nechystá. Na tiskové konferenci to v úterý oznámil ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko. „Co bude dál (se Saakašvilim)? V současné době nezvažujeme (jeho) deportaci nebo vydání. Nyní půjde o výslech osoby, která je podezřelá ze spáchání obzvláště závažného trestného činu,“ citoval list Ukrajinska pravda Lucenka.

Ukrajinská policie zahájila v úterý ráno razii v bytě Michaila Saakašviliho.
Asi stovka Saakašviliho přívrženců se u politikova domu střetla s ukrajinskou...

Saakašvili se na Ukrajině začal politicky angažovat v roce 2015 na pozvání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který mu svěřil úřad gubernátora významné Oděské oblasti. Vztahy obou politiků se však následně prudce zhoršily. Saakašvili ukrajinského prezidenta obviňuje z váhavého potírání korupce a z klientelismu. Spor vyvrcholil letos v létě, kdy Porošenko Saakašvilimu, který tou dobou pobýval v zahraničí, odebral ukrajinské občanství. Gruzínský exprezident se pak v září na Ukrajinu s pomocí svých stoupenců vrátil.

Saakašvili: Porošenko je zloděj a zrádce!

V neděli svolal Saakašvili do Kyjeva demonstraci za odvolání Porošenka, které se zúčastnilo několik tisíc lidí. Demonstranti provolávali hesla „Ne korupci, ne Porošenkovi“ a „Bandu do vězení“.

Saakašvili během úterní policejní razie vylezl na střechu domu a vyhrožoval, že z ní skočí. Podle svědků přitom provolával hesla „Porošenko (je) zloděj a zrádce“. Příslušníci bezpečnostních složek politika posléze dostali ze střechy pryč.

Po odebrání ukrajinského občanství žádal Saakašvili několikrát o politický azyl na Ukrajině, avšak neúspěšně. S žádostí se obracel kvůli hrozícímu vydání do Gruzie, kde je stíhán pro údajné zneužití moci, kterého se měl dopustit v letech 2004 až 2013.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz