Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ukrajinská revoluce. Modrá

  8:22
KYJEV/PRAHA - Náměstí Nezávislosti, srdce Kyjeva, je zase, jako před dvěma a půl roky, plné demonstrantů. Jenže tentokrát nejdou pod oranžovými vlajkami „revoluce“ podzimu roku 2004, ale pod modrými prapory „Strany regionů“, které doplňují rudé vlajky se srpy a kladivy.

Příznivci ukrajinského premiéra Viktora Janukoviče na demonstraci v Kyjevě. V jiné části města demonstrovali stoupenci prezidenta Viktora Juščenka. | foto: Sergei ChuzavkovČTK

Místo staříků v uniformách banderovské Ukrajinské povstalecké armády ze západní Ukrajiny jsou teď v čele demonstrantů uniformy ruských kozáků z východu.
A náměstím Nezávislosti nezní ukrajinština, ale ruština, kterou hovoří většina lidí z „modrého“ ruskojazyčného východu Ukrajiny. „Revoluce“, která možná vejde do dějin podle vůně rozkvétajících stromořadí na Kreščatiku jako „kaštanová“, začala.

Útok na palác
„Jdeme na Bankové náměstí,“ ozve se v davu odpoledne, kdy se provládním silám podporujícím premiéra Viktora Janukovyče podaří do centra Kyjeva svézt z celé východní poloviny Ukrajiny na padesát tisíc demonstrantů. Na Bankovém náměstí sídlí v mohutné sloupové budově z padesátých let úřad prezidenta.

Zpočátku to vypadá, že dojde k pokusu o „dobytí“ prezidentského paláce, který chrání jen slabé policejní jednotky. „Protiústavní převrat neprojde,“ „Stabilita! Práce! Jednota!,“ „Pryč s Juščenkem“, zní hesla, která odmítají rozhodnutí prezidenta Viktora Juščenka rozpustit parlament a vypsat na konci května předčasné volby.

K večeru se však situace uklidní a hlavní část demonstrantů se vrátí na náměstí Nezávislosti, kde probíhá mítink sil na podporu vlády a premiéra Janukovyče. Prezidentský palác je však nadále obklíčen tvrdým jádrem modrých, které tvoří vedle „kozáckých oddílů“ i ramenatí krátce střižení mladíci.

Předáci „oranžových“ v čele s expremiérkou Julií Tymošenkovou mezitím sbírají síly a slibují, že převezmou opět iniciativu. V ulicích jsou však vidět jen skupiny studentů z projuščenkovského hnutí Pora, kteří přišli chránit „oranžovou“ Ústřední volební komisi.

Janukovyč a Juščenko jednají
Prezident Viktor Juščenko, mající na své straně přinejmenším zatím armádu a policii, svolal na čtvrtek ráno zasedání Rady bezpečnosti – z níž mezitím odvolal předsedu parlamentu Aleksandra Moroze, který i se svými socialisty přešel k „modrým“. Zároveň však už dříve Juščenko uvedl, že nepoužije sílu.
 
V atmosféře, kdy se oba tábory snaží „ukazovat svaly“, proběhlo včera setkání prezidenta a premiéra. Juščenko a Janukovyč však trvají na svém. Prezident na předčasných volbách 26. května a Janukovyč na odvolání dekretu o rozpuštění parlamentu a zrušení voleb. Ústavnost prezidentského dekretu, který vláda i parlament odmítly respektovat, má posoudit ústavní soud.

O chaosu svědčí, že se včera objevily zprávy o tom, že předseda soudu Ivan Dombrovski podal demisi. Další zvěsti hovořily o tom, že je v nemocnici a večer server korrespondent. net s odvoláním na mluvčího soudu napsal, že Dombrovski normálně pracuje.