30. srpna 2017 15:48, aktualizováno  20:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinská tajná služba zadržela ruskou novinářku, vyhostí ji

Příslušník SBU - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušník SBU - ilustrační foto | foto: Reuters

MOSKVA/KYJEV Ukrajinská tajná služba SBU ve středu oznámila, že vyhostila zpravodajku ruské televize Pervyj kanal jako "propagandistku", poškozující národní zájmy Ukrajiny. Původně stanice Pervyj kanal oznámila, že její zpravodajka Anna Kurbatovová byla unesena v centru Kyjeva. Moskva "únos novinářky" a její vyhoštění odsoudila jako "provokaci radikálů" v ukrajinském vedení.

„Anna Kurbatovová byla unesena v centru Kyjeva, nemůžeme se s ní spojit,“ oznámila televize ve zprávách. „Naši kolegyni zadrželi neznámí lidé nedaleko jejího domu, posadili do auta a odvezli“ neznámo kam. „Podle našich informací zadrželi Annu Kurbatovovou pracovníci SBU,“ dodala hlasatelka.

Pervyj kanal v této souvislosti uvedl, že poslední materiály Kurbatovové se týkaly situace na Ukrajině. V úterý prý dokončila reportáž o pronásledování novinářů v této zemi a několik dní předtím se vysílala její reportáž o přehlídce ke dni nezávislosti Ukrajiny, která se v Kyjevě nelíbila.

Ruské ministerstvo zahraničí již oznámilo, že diplomaté vyjasňují „zmizení zpravodajky televize Pervyj kanal na Ukrajině“.

Kurbatová: To se stane každému, kdo si dovolí pomlouvat Ukrajinu

Zadržení Kurbatovové listu Ukrajinska pravda potvrdila mluvčí SBU Olena Hitljanská s tím, že momentálně se vyřizují dokumenty pro vyhoštění novinářky z Ukrajiny do Ruska. „To se stane každému, kdo si dovolí pomlouvat Ukrajinu,“ řekla. Zprávy ruských médií o únosu Hitljanská označila za hloupost, vše se podle ní odehrává v rámci zákona.

„Únos novinářky (...) a její nucená deportace do Ruska zjevně není náhodný incident, ale úmyslná provokace, spuštěná ukrajinskými silovými složkami a radikálními nacionalisty,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí s připomínkou, že o den dříve osobní údaje Kurbatovové zveřejnil server Mírotvůrce, spravovaný ukrajinským ministerstvem vnitra.

Ukrajinska pravda poznamenala, že Kurbatovovou po reportážích, líčící ukrajinskou realitu v temných barvách, označil server Mírotvůrce za „nepřítele Ukrajiny“.

Server Mírotvůrce se loni dostal do povědomí zveřejněním osobních údajů asi 4000 novinářů, akreditovaných u proruských separatistů na východě Ukrajiny, včetně českých žurnalistů. Tento krok vyvolal kritiku a protesty Západu, nad serverem ale drží ochrannou ruku ukrajinský ministr vnitra Arsen Avakov.

V roce 2014 byli na Ukrajině zatčeni dva ruští novináři z armádní televize Zvězda, ale mohli se vrátit do Moskvy. Letos v polovině srpna úřady vyhostily ruskou televizní zpravodajku Tamaru Něrsesjanovou. Vysílání několika desítek ruských televizí je na Ukrajině zakázáno.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz