17. května 2019 10:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinská vládní koalice se rozpadla. Údajně chce zabránit Zelenskému v rozpuštění parlamentu

Nově zvolený ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zvolený ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. | foto: ČTK

KYJEV Dosavadní vládní koalice v ukrajinském parlamentu se rozpadla. Oznámil to v pátek předseda parlamentu Andrij Parubyj poté, co ohlásil odchod poslanců hnutí Lidová fronta z koalice s uskupením Blok Petra Porošenka. Další vývoj zatím není jasný, v pondělí navíc vkročí na scénu nový hráč: úřadu se ujme nově zvolený prezident Volodymyr Zelenskyj, který porazil dosluhující hlavu státu Porošenka.

Část médií se domnívá, že ohlášení konce koalice a začátku formování koalice nové je pokusem, jak připravit nového prezidenta o možnost rozpustit parlament a vypsat předčasné volby.

Zatímco agentury Interfax-Ukrajina a Reuters připomněly, že parlament má nyní 30 dnů na vytvoření nové většinové koalice a pak - pokud se to nepodaří - bude moci prezident parlament rozpustit a vypsat předčasné volby, list Ukrajinska pravda usoudil, že za této situace nebude možné parlament rozpustit.

Předseda poslaneckého klubu Lidové fronty Maxym Burbak totiž upozornil, že v parlamentu nyní vzniká nová koalice, a proto podle ústavy stávající parlament a stávající vláda budou působit až do řádných voleb, naplánovaných na 27. října.

‚Parlament obehrál nového prezidenta‘

K účasti na jednáních o nové koalice v příštích 30 dnech vybídl zástupce všech klubů a frakcí i předseda Parubyj.

„Zdá se, že tímto způsobem parlament obehrál nově zvoleného prezidenta Volodymyra Zelenského, který by po inauguraci 20. května získal pravomoc rozpustit parlament a dokonce se to chystal udělat,“ poznamenal list Komsomoskaja pravda ve svém ukrajinském vydání.

Připomněl, že dokud se vytváří nová koalice, prezident nemá právo rozpustit parlament. A dokonce jestli nová koalice nevznikne, Zelenskyj už nebude moci rozpustit parlament předčasně, protože to už nebude smět udělat v tak krátké době před termínem řádných voleb.

Zelenskyj se nejvyššího úřadu oficiálně ujme v pondělí 20. května. Jeho přívrženci doufali v předčasné volby. Řádný termín parlamentních voleb je 27. října, což by podle stoupenců Zelenského při nynějším složení sněmovny znamenalo „přežít“ několikaměsíční faktické bezvládí. Výkonná moc, rozdělená na Ukrajině mezi parlament a hlavu státu, by totiž byla ochromena konflikty mezi prezidentskou kanceláří a sněmovnou, v níž někdejší komik a moderátor Zelenskyj nemá dostatečnou podporu.

ČTK