4. července 2019 18:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinští agenti unesli z území separatistů jednoho z podezřelých ze sestřelení letu MH17

Rekonstrukce sestřeleného letadla před tiskovou konferencí o výsledcích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rekonstrukce sestřeleného letadla před tiskovou konferencí o výsledcích... | foto: Reuters

Ukrajinské tajné služby se během operace na povstaleckém území zmocnily jednoho z možných podezřelých v kauze sestřelení malajsijského boeingu z letu MH17, bývalého velitele protivzdušné obrany města Snižne, kterého převezly do Kyjeva. Uvedla to dnes ukrajinská redakce BBC na svém webu. Právě u města Snižne byl v červenci 2014 civilní boeing sestřelen. V troskách zahynulo všech 298 lidí na palubě.

Proruští separatisté strážící přístup k místu dopadu.
Místo katastrofy malajského letounu Boeing 777 na lince MH17. Letadlo po...

Volodymyr Cemach (58) je podle svého kyjevského obhájce od konce června ve vyšetřovací vazbě v ukrajinském hlavním městě, kde čelí obvinění z terorismu. Cemachova dcera BBC potvrdila, že matka po návratu do bytu manžela nenašla a objevila jen krvavé stopy po zápasu. Předpokládá, že ukrajinští agenti otce z hlubokého povstaleckého týlu - Snižne leží jen 20 kilometrů od ruských hranic - unesli právě kvůli malajsijskému boeingu, i když s jeho sestřelením neměl nic společného. Ukrajinské úřady se zdržely vyjádření.

Skupina mezinárodních vyšetřovatelů, jejímiž členy jsou experti z Nizozemska, Belgie, Malajsie, Austrálie a Ukrajiny, loni dospěla k závěru, že Boeing 777 sestřelila raketa země-vzduch Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Zbraň na místo dopravili příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku. Minulý měsíc skupina uvedla, že kvůli katastrofě letu MH17 budou souzeni Rusové Igor Girkin, zvaný Strelkov, Sergej Dubinskij a Oleg Pulatov a Ukrajinec Leonid Charčenko, a to nejspíše v nepřítomnosti.

Girkin alias Strelkov zastával u povstalců funkci ministra obrany. Dubinskij velel povstalecké rozvědce a podle investigativní platformy Bellingcat objednal dodání komplexu Buk povstalcům. Zajišťoval rovněž jeho přepravu na Ukrajinu a transport zpět do Ruska. Dubinského tým údajně sehrál klíčovou roli v rozhodnutí o sestřelení letadla, které povstalci považovali za nepřátelské. Pulatov byl podle vyšetřovatelů jedním z velitelů rozvědky separatistů a Charčenko velel jejich průzkumnému praporu.

Rusko a separatisté účast na sestřelení boeingu popírají a vinu svalují na ukrajinskou armádu.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.