Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajina slíbila ochranu lidem z údajného seznamu smrti. Má jít o 47 lidí

Ruský opoziční novinář Arkadij Babčenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský opoziční novinář Arkadij Babčenko. | foto: Reuters

KYJEV Lidem ze seznamu cílů vražedných útoků, vypracovaného organizátory zamýšlené likvidace ruského opozičního novináře Arkadije Babčenka, bude poskytnuta ochrana stejně jako Babčenkovi. Podle listu Ukrajinska pravda to v pátek řekl ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko. Později dodal, že na seznamu je 47 lidí.

Prokuratura podle médií také popřela tvrzení muže zadrženého jako organizátora pokusu o vraždu Babčenka, že spolupracoval s kontrarozvědkou. Vedení Lucenkova úřadu a tajné služby SBU okolnosti kolem Babčenkova případu vysvětlovalo na schůzce diplomatům ze zemí skupiny G7.

„Osobám, které se mohly stát oběťmi ruských speciálních služeb vedle novináře Arkadije Babčenka, bude poskytnuta ochrana,“ řekl podle deníku Lucenko v pořadu televizní stanice 1+1. Upřesnil přitom, že bezpečnostní orgány mají celý seznam lidí, které chtěli organizátoři pokusu o novinářovu vraždu rovněž zabít.

Na seznamu je čtyřicet sedm lidí

„Máme tento seznam. Nyní je v rukou (tajné služby) SBU. A všichni lidé, kteří jsou na něm uvedeni, dostanou spolehlivou ochranu před těmi, kdo si jejich smrt objednali,“ dodal generální prokurátor.

Na Facebooku Lucenko později uvedl, že na seznamu je „47 lidí, kteří by mohli být dalšími oběťmi teroristů“. Žádná konkrétní jména neuvedl, napsal pouze, že na seznamu jsou prominentní ukrajinští a ruští novináři. Ukrajinské úřady původně informovaly, že od objednavatele vraždy získaly seznam 30 lidí určených údajně stejně jako Babčenko k likvidaci.

Podle agentury Reuters už dva novináři pracující na Ukrajině oznámili, že je ukrajinské úřady informovaly, že i oni byli na seznamu cílů vražedných útoků. Podle agentury AFP je jedním z nich ruský žurnalista Matvej Ganapolskij, který žije na Ukrajině od roku 2015 a obdržel již ukrajinské občanství.

Předstíraná vražda prý zabránila té skutečné

V úterý ukrajinské úřady oznámily, že v Kyjevě byl zastřelen radikální kritik ruského režimu Babčenko a že šlo o nájemnou vraždu, k níž vedou stopy zřejmě z Ruska. Ve středu se však novinář objevil na tiskové konferenci šéfa SBU živý a zdravý.

SBU tvrdí, že předstíraným zločinem zabránila skutečné vraždě žurnalisty, jehož prý chtěly nechat zlikvidovat ruské tajné služby. Navíc šlo o to získat od objednavatele vraždy seznam 30 lidí (včetně Babčenka) určených údajně rovněž k likvidaci. Kyjev ale za tuto operaci čelí kritice i v zahraničí. A z novinářských kruhů se výtek dočkal také Babčenko kvůli možnému ohrožení důvěryhodnosti práce žurnalistů.

S vedením generální prokuratury a SBU v pátek hovořili diplomaté ze zemí skupiny G7 (Německo, Kanada, USA, Francie, Británie, Itálie a Japonsko), jimž chtěl Kyjev okolnosti objasnit. Když Lucenko schůzku avizoval, řekl, že si je jistý, že celá tato skupina zaujme pozici britské diplomacie. Ta už oznámila, že „země se má právo bránit a Rusko by mělo být potrestáno“.

Západ neví, jaký má na věc mít názor

Mezi Ukrajinci, kteří se s diplomaty v pátek sešli, byl také šéf SBU Vasyl Hrycak. Západní státy na první zprávu o Babčenkově zavraždění reagovaly žádostí o její rychlé vyšetření. Když se ukázalo, že je novinář naživu, oznámil německý ministr zahraničí Heiko Maas, že případ vyvolává otázky a že k tomu, aby si na něj učinil názor, nemá dost informací.

O operaci SBU vycházejí postupně najevo rozporné informace. Jako organizátor byl zadržen ukrajinský podnikatel Borys Herman, který údajně vykonání vraždy svěřil za peníze bývalému příslušníkovi vládních sil bojujících na východě Ukrajiny Oleksiji Cymbaljukovi. Herman ale podle médií ve čtvrtek večer před vyšetřujícím soudcem tvrdil, že je součástí celé operace a že spolupracuje s kontrarozvědkou, která sama Cymbaljuka vybrala.

Toto tvrzení podle agentury Unian popřel prokurátor Ruslan Kravčenko. „Informace, kterou máme k dispozici, danou informaci (o spolupráci Hermana s kontrarozvědkou) nepotvrzuje. Není a nebyl agentem SBU ani kontrarozvědky, která je strukturální součástí SBU,“ uvedl Kravčenko, který tvrzení Hermana po řízení před vyšetřujícím soudcem prověřoval.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Pražská náplavka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Pražská náplavka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Pražská náplavka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka
Neptejte se bezdětných žen na mateřství! Ubližuje jim to víc, než si myslíte, říká psycholožka

Každé mladé ženy se její okolí ptá na otázky týkající se mateřství... a to nemusí být příjemné. Dotazující často neví, co daný pár zrovna prožívá,...