Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajinské volby byly demokratické. Jsou ale nutné další reformy, hodnotí OBSE

Svět

  17:08
KYJEV - Mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v pondělí označila nedělní komunální volby na Ukrajině za demokratické a transparentní, přestože v několika městech na ruskojazyčném východě bylo hlasování zrušeno.

K volbám dorazil i starosta hlavního města Kyjeva Vitalij Kličko společně se svou manželkou a bratrem. foto: Reuters

Na tiskové konferenci v Kyjevě pozorovatelé OBSE zdůraznili, že v reformách vnitropolitických poměrů je třeba pokračovat. Plně nezávislá podle nich nejsou ani média.

Na východní frontě neklid. V Donbasu se v předvečer voleb znovu ozývá střelba

Ukrajinci ve volbách rozhodovali o obsazení místních, obecních a městských zastupitelstev a o starostech velkých měst. Kvůli údajným nesrovnalostem ve voličských seznamech bylo ale hlasování zrušeno nejméně ve čtyřech městech na východě země.

V povstaleckých zónách se nehlasovalo, stejně jako na anektovaném Krymu. Ústřední volební komise obdržela zhruba 500 stížností na porušování volebních pravidel.

Volby kritizovali povstalci, Rusové i nevládní organizace

Podle OBSE byly volby „všeobecně dobře organizovány a kampaň respektovala pravidla demokratické soutěže“. Evropská organizace ale zároveň upozornila, že „volební proces stále ovládají silné hospodářské skupiny a média nejsou plně nezávislá“. Z těchto důvodů by Ukrajina měla dál pracovat na reformách.

Komunální volby na Ukrajině: V Mariupolu špatně natiskli lístky, nevolí se ani v Donbasu

Donbaští povstalci průběh voleb tvrdě kritizovali, opovržení se v pondělí ozývalo i z řad poslanců ruského parlamentu. Šéf výboru pro postsovětské státy ruské Státní dumy Leonid Sluckij označil hlasování za „další dějství absurdního divadla,“ senátor Andrej Klimov přirovnal volby ke „karnevalu ze starých sovětských filmových komedií“. Kreml podle agentury TASS prozatím odmítá ukrajinské volby komentovat.

Kritické hlasy zazněly také od pozorovatelů z nevládních ukrajinských organizací. Podle Alexije Košela, šéfa Výboru ukrajinských voličů, docházelo k častým případům nezákonné agitace v den voleb, k podplácení voličů, falšování voličských seznamů a politickému nátlaku. Značnou vinu na neuspokojivém průběhu voleb podle Košela nese nedokonalý volební zákon, který se po loňském převratu připravoval spěšně.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...