23. května 2018 19:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinského novináře poslal běloruský soud na osm let do vězení, údajně se dopustil špionáže

Centrum Minsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrum Minsku. | foto: WIKIPEDIA

MINSK Běloruský soud poslal zpravodaje ukrajinského rozhlasu v Minsku na více než osm let do vězení za špionáž. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinského velvyslanectví v Bělorusku. Pavlo Šarojko byl loni tajnou službou KGB obviněn z toho, že vytvářel špionážní síť z běloruských občanů, kteří pro něj za úplatu sbírali informace ohledně armády a politiky.

Šarojko byl zadržen loni v říjnu. Od té doby s ním média ani ukrajinská ambasáda nebyly v kontaktu. Nedávno byl shledán vinným a odsouzen v neveřejném procesu, uvedl ukrajinský velvyslanec v Minsku. „Konal se soudní proces. Nyní ho drží ve věznici KGB,“ dodal.

Šarojko se údajně k činu přiznal, ukrajinská ambasáda těmto zprávám ale nevěří. Agentuře Reuters se v této souvislosti nepodařilo získat reakci ani soudu a ani běloruské KGB. Podle KGB, která si zachovala název své sovětské předchůdkyně, se Šarojko přiznal, že novinářská práce představovala jen jeho krytí, že jej řídil jeden z diplomatů z ukrajinského velvyslanectví a že je ve skutečnosti plukovníkem rozvědky ukrajinského ministerstva obrany, kde v minulosti působil jako tiskový mluvčí. Zmíněný diplomat byl mezitím prohlášen za nežádoucí osobu.

Ukrajinská rozvědka tato tvrzení odmítla. Šarojko byl podle ní propuštěn z vojenské služby ze zdravotních důvodů již v roce 2009 a od té doby opět pracoval jako novinář. V Minsku působil od roku 2011.

V Bělorusku vládne již od roku 1994 podle mnohých poslední evropský diktátor Alexandr Lukašenko, který je Západem často kritizován za porušování lidských práv a zacházení s opozicí. Lukašenko je sice nejbližším spojencem Moskvy, nicméně distancoval se od anexe Krymu a také v Minsku uspořádal mírové rozhovory o ukončení bojů na východě Ukrajiny.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz