Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajinskou misi OBSE infiltrovali agenti separatistů, obává se Kyjev

Svět

  11:05
KYJEV - Kyjev má podezření, že v misi OBSE v Donbasu působí spojenci separatistů, uvedl v noci na středu ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. V televizním rozhovoru rovněž upozornil, že ukrajinská vláda dál odmítá přímé jednání se zástupci donbaských povstalců, které mu naléhavě doporučuje Moskva.

Pozorovatelé OBSE u trosek malajsijského boeingu sestřeleného nad Donbasem (ilustrační snímek). foto: Reuters

Klimkin naznačil, že Kyjev bude ochoten jednat až s těmi donbaskými politiky, kteří vzejdou z nových místních voleb. Ty ale vzbouřenci nechtějí uspořádat.Povstalci zorganizovali loni v listopadu vlastní komunální volby, které Kyjev neuznal. Místo toho ukrajinské vedení požaduje nové hlasování, na které by dohlíželi evropští pozorovatelé a při němž by mohli kandidovat i zástupci proevropských ukrajinských politických stran.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin.

„Obyvatelé (povstaleckých) oblastí si musejí zvolit své zástupce. Proto potřebujeme reálné volby zorganizované v souladu s ukrajinskými zákony a zásadami Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě,“ prohlásil Klimkin.

S uspořádáním místních voleb počítá i mírová dohoda, podepsaná v únoru v běloruském Minsku. Otázky týkající se místních voleb mají být podle tohoto ujednání posuzovány a dohodnuty s představiteli vzbouřeneckých regionů Doněcké a Luhanské oblasti.

Ukrajina bourá rudé dědictví. Komunističtí vůdci se poroučejí k zemi

Budoucích komunálních voleb v Donbasu se podle ukrajinského ministra nebudou moci zúčastnit váleční zločinci. „Cožpak můžeme amnestovat lidi, kteří sestřelili malajsijské letadlo nebo kteří ostřelovali Mariupol?“ zeptal se Klimkin v narážce na červencovou leteckou katastrofu s třemi stovkami mrtvých a na útok separatistů na mariupolský přístav, při němž v lednu zahynulo na 30 lidí.

Autoři: ,